• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 13 marzec 2018 15:01

Terminal na miarę miliona

Napisał 
Terminal na miarę miliona fot. B. Żurawski

Rozbudowa hali odlotów rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Budynek ma być gotowy za osiem miesięcy. W powiększonym obiekcie będzie można obsłużyć nawet milion pasażerów rocznie. Dziś podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.

Terminal świdnickiego lotniska nie należy do dużych obiektów. Zgodnie z pierwotnymi planami miał mieć około 22 tys. mkw., ale ostatecznie stanęło na 11 tys. mkw. Po pięciu latach istnienia portu okazało się, że taka powierzchnia za chwilę stanie się za mała, żeby obsłużyć wszystkich pasażerów korzystających z lotniska. Zapadła więc decyzja o rozbudowie obiektu. W miniony wtorek została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji.

- Lotnisko obsługuje coraz większy ruch pasażerski. Jesteśmy na takim etapie, że terminal, w który zostaliśmy wyposażeni na początku, już jest za ciasny. Dzięki realizacji tej inwestycji przystosujemy go do wzrastającego ruchu lotniczego. Rozbudowa zwiększy przepustowość hali odlotów nawet do miliona pasażerów rocznie - mówił Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.

Rozbudowa będzie kosztować 10,6 mln zł. Zajmie się nią firma Strabag. - Cieszymy się, że zostaliśmy wyłonieni jako generalny wykonawca rozbudowy terminalu lotniska w Świdniku. Możemy przyłożyć dzięki temu, cegiełkę do rozwoju naszego regionu - mówiła Monika Gołębiowska, dyrektor oddziału Strabag Północ\Wschód. - Mamy duże doświadczenie, rozbudowaliśmy już osiem krajowych lotnisk. Wśród nich znalazły się między innymi, porty w Łodzi, Rzeszowie, Szymanach, Wrocławiu, Poznaniu czy Bydgoszczy.

Przedstawiciele firmy przyznają, że rozbudowa lotniska w Świdniku będzie sporym wyzwaniem.  - Jest to niewielki kubaturowo obiekt, ale bardzo skomplikowany ponieważ będziemy pracować na działającym lotnisku. Będzie od nas wymagał dużej mobilizacji, doświadczenia i współpracy ze służbami działającymi na lotnisku. Dołożymy wszelkich starań, żeby dotrzymać terminów realizacji i spotkać się w tym samym gronie na końcówce przedsięwzięcia – mówiła Monika Gołębiowska.

Firma Strabag pojawi się w świdnickim porcie już niebawem. - Plac budowy przejmujemy w ciągu dwóch tygodni. Potrzebujemy tego czasu na budowę swojego zaplecza. W połowie kwietnia rozpoczniemy inwestycję, która potrwa około 8 miesięcy. Po tym czasie rozpoczną się procedury odbiorowe. Część, którą dobudujemy będzie miała powierzchnię około 2,1 tys. mkw. - dodawał Łukasz Zalewski, kierownik projektu w firmie Strabag.

Rozbudowana część terminalu będzie miała długość 34,8 m, szerokość 61,8 m oraz wysokość 8 m. Zlokalizowane w niej będą:  poczekalnia dla pasażerów strefy Schengen, nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia służbowe Służby Ochrony Lotniska, Służby Celnej i Straży Granicznej, poczekalnie komercyjne, salonik „business lounge” dla pasażerów strefy Schengen, toalety i pomieszczenia techniczne. Obecna hala odlotów zostanie dostosowana w całości do obsługi ruchu Non-Schengen wraz z nowymi stanowiskami kontrolerskimi Straży Granicznej.

Najczęściej czytane