Wydrukuj tę stronę
środa, 07 marzec 2018 09:25

„Pegimek” planuje na miliony

Napisał 
„Pegimek” planuje na miliony fot. B. Żurawski

Tylko w tym roku przedsiębiorstwo komunalne chce zainwestować ponad 6,5 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na budowę nowych sieci wodno – kanalizacyjnych na terenie miasta i zakup specjalistycznego sprzętu do ich utrzymania. W kolejnych latach inwestycji będzie jeszcze więcej.

Na ostatniej sesji rady miasta został zatwierdzony plan inwestycyjny Przedsiębiorstwa Komunalnego „Pegimek” na najbliższe cztery lata. Już w tym roku miejska firma zapowiada duże inwestycje. W kolejnych latach wydatki na nowe sieci będą wzrastać.

- Plan jest bardzo ambitny. Przewidywana wartość inwestycji wyniesie 28,5 mln zł. Z tego 19 mln zł to inwestycje własne. Najdroższym zadaniem będzie modernizacja magistrali wodociągowej, która zabiera nam z tej puli 15 mln zł - tłumaczy Hubert Obrusiewicz, prezes PK „Pegimek”.

Chodzi o główną sieć o długości ponad 10 km, dostarczającą wodę z terenu gminy Mełgiew, w tym pod korytem rzeki Stawek, do zbiorników magazynowych zlokalizowanych przy ul. Kusocińskiego. Sieć była wybudowana jeszcze w latach 80. z rur żeliwnych.

- Jest dosyć leciwa. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy jej większą awaryjność i liczymy się z tym, że liczba uszkodzeń, i problemów z nią związanych będzie wzrastać. Dlatego uznaliśmy, że przeprowadzenie tej inwestycji w najbliższych latach jest niezbędne - mówi H. Obrusiewicz.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa starają się o dofinansowanie na ten cel z funduszy unijnych. Rozpoczęcie modernizacji zaplanowali na bieżący rok. I etap inwestycjizostał wyceniony na 400 tys. zł. Na tym jednak nie koniec.

Kilometry rur

W tym roku PK „Pegimek” chce wybudować 7 kilometrów sieci i zaprojektować ponad 8 kilometrów. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Modernizacja czeka wodociąg na pl. Konstytucji 3 maja, natomiast nowe sieci dostarczające wodę powstaną przy ul. Nadleśnej, Wyszyńskiego, al. NSZZ Solidarność, ul. Barwnej, Wyspiańskiego (Krępiec), Złotej, Skolimowskiej, Działkowca, Turkusowej, Słonecznikowej, Drewnianej, Jasińskiego i Mełgiewskiej. Nowe sieci sanitarne zostały zaplanowane przy kompleksie sportowym przy ul. Fabrycznej, przy ul. Targowej, Rejkowizna, Jutrzenki, al. NSZZ Solidarność, Działkowca, Turkusowej i Fiołkowej. Na liście tegorocznych inwestycji jest również modernizacja przyłączy przy ul. Storczykowej, Przy Lesie, Widok i Racławickiej.

PK „Pegimek” zleci też wykonanie dokumentacji budowy sieci wodno-kanalizacyjnych przy ulicach: Działkowca, Rumiankowej, Miętowej, Kaczeńcowej, Storczykowej, Fiołkowej, Kolorowej, Poziomkowej, Stokrotki Polnej i bocznych, Targowej, Skarżyńskiego, Przy Lesie.

Do listy tegorocznych inwestycji dojdzie również, między innymi modernizacja dwóch budynków studni głębinowych i opracowanie dokumentacji modernizacji głównej przepompowni ścieków dla Świdnika.

Inwestycje w nowoczesność

Równocześnie z budową nowych sieci w PK „Pegimek” mają się pojawić nowoczesne urządzenia, które będą wykorzystywane do utrzymania, naprawy kanalizacji i wodociągów. Na inwestycję w sprzęt zarezerwowano w tym roku ponad 2,3 mln zł.

- Chcemy kupić, między innymi urządzenie do krakingu statycznego za ok. 350 tys. zł - mówi H. Obrusiewicz.

Specjalistyczny sprzęt umożliwia naprawę części rur bez konieczności prowadzenia prac metodą wykopu otwartego. Baza sprzętowa przedsiębiorstwa powiększy się również o samochód ssąco-ciśnieniowy, który będzie wykorzystywany do czyszczenia kanalizacji. Jego koszt to ok. 1,3 mln zł. Zastąpi on jeden z dwóch mocno wysłużonych samochodów LIAZ SC-110. Ostatnim dużym zakupem będzie samochód do inspekcji wizyjnej, umożliwiający sprawdzanie stanu sieci. Auto będzie kosztowało ok. 650 tys. zł. Na wszystkie inwestycje sprzętowe PK „Pegimek” otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.