• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
czwartek, 01 marzec 2018 15:33

Wyklęci lecz niezapomniani

Napisała 

Najpierw oficjalne uroczystości na placu Konstytucji 3 maja, później część artystyczna w Centrum Kultury. Tak wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Świdniku.

1 marca  szczególnie pamiętano o Janinie Kuligowskiej-Cel ps. „Niusia”, „Wiąz”, świdniczance, która w latach 1943-1947 była łączniczką i sanitariuszką oddziału kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”. Zgromadzona w sali widowiskowej publiczność obejrzała występ przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały utwory poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Nie zabrakło również wspomnień Zofii Plewik (z domu Kuligowskiej), która opowiedziała o losach swojej siostry oraz pokazu filmu dokumentalnego pt. „Wyklęci - Niepokonani Lubelszczyzny. Niusia”, w reżyserii Bogny Bender-Motyki, wyprodukowanego przez TVP Lublin.

Dzisiejsza uroczystość była także pretekstem do zaprezentowania projektu tablicy upamiętniającej Jadwigę Kuligowską-Cel, której autorem jest świdnicki artysta Paweł Kasperek. Inicjatorami jej powstania byli uczniowie SP nr 3, nauczyciel Paweł Szczerba, Instytut Pamięci Narodowej, Grzegorz Cel (syn „Niusi”) oraz burmistrz Waldemar Jakson. Tablica zostanie zawieszona na ścianie bloku przy ulicy Okulickiego 1. Jej oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 10 czerwca.

To tylko część tegorocznych obchodów pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Konkursy, apele, prelekcje czy wystawy odbyły się również w świdnickich szkołach.

Poniżej galeria zdjęć i relacja filmowa z wydarzenia w Centrum Kultury.

Najczęściej czytane