• Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
czwartek, 01 marzec 2018 13:12

W hołdzie żołnierzom

Napisała 

W czwartek, po raz ósmy, w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości oddające hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o niepodległą Polskę z sowiecką agresją, odbyły się również w Świdniku.

Tuż po godz. 10.00, na placu Konstytucji 3 maja, rodziny Żołnierzy Wyklętych, władze miasta, przedstawiciele wojewody, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, instytucji miejskich, placówek oświatowych i kulturalnych oraz służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- Spotykamy się tutaj nie tylko, aby oddać cześć, ale też przypomnieć ich historię. Ludzi, którzy nieprzerwanie walczyli o naszą niepodległość. Ich celem była wolność dla Polaków. Żołnierze Wyklęci lecz niezapomniani, są wzorem do naśladowania. Cześć i chwała bohaterom - mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Następnie zgromadzeni na placu świdniczanie przeszli ulicą Okulickiego pod blok nr 1, w którym mieszkała Janina Kuligowska-Cel ps. „Niusia”, „Wiąz”, żołnierz AK, samoobrony AK, ROAK i WiN (ZOBACZ: Pamięć wiecznie żywa).

W niedzielę mieszkańcy uczczą Żołnierzy Wyklętych VI Biegiem „Tropem Wilczym” - Bieg z historią w tle). Konkurencje biegowe rozpoczną się o godzinie 12.00. Do godziny 11.45, na placu Konstytucji 3 maja, prowadzone będą zapisy. Pierwszych 160 biegaczy otrzyma pakiety startowe. Młodzież szkolna może zapisać się do biegu za darmo. W czasie biegu zbierane będą pieniądze na działalność fundacji „Łączka”, zajmującej się pielęgnacją pamięci o Żołnierzach Wyklętych i dbającej o godny pochówek szczątków żołnierzy zamordowanych przez komunistów na przełomie lat 40.i 50., odnajdywanych w kwaterze „Ł” Powązek Wojskowych w Warszawie.

Najczęściej czytane