• Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
czwartek, 01 marzec 2018 08:24

Indeks za wiedzę

Napisała 
Indeks za wiedzę fot. I LO w Świdniku

Ogromna wiedza, zaangażowanie i wiele godzin spędzonych nad książkami. Tak wyglądały przygotowania Katarzyny Kowalczyk, uczennicy I LO, która znalazła się wśród siedmiorga finalistów etapu okręgowego Olimpiady Filozoficznej. 14 kwietnia będzie reprezentowała Lubelszczyznę w Warszawie.

Drugoklasistka filozofią interesuje się od dawna. W pierwszej klasie zaczęła chodzić na zajęcia dodatkowe, prowadzone przez Anetę Jagiełę, nauczycielkę języka polskiego i filozofii.

- Kiedy dowiedziałam się, że w szkole działa kółko filozoficzne, bez wahania się na nie zapisałam. Byłam ciekawa filozofii, ciągle gdzieś słyszałam o Platonie, Arystotelesie i innych filozofach. Chciałam dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Wciągnęłam się. Na pewno miał w tym swój udział sposób opowiadania pani Anety.  Pełen pasji, oddania i wyrozumiałości - tłumaczy Katarzyna Kowalczyk.

- Nie chwaląc się, mam dobrą rękę do olimpijczyków. Już na początku widzę, że konkretny uczeń czuje filozofię. Oczywiście potrzebne są do tego także zdolności tej osoby. Kasia jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Otrzymała też stypendium burmistrza Świdnika. Na koniec roku miała najwyższą średnią w szkole, 5,45. Jest bardzo zdolna, inteligentna i pracowita. Praca z nią to czysta przyjemność - mówi Aneta Jagieła.

Katarzyna nad startem w olimpiadzie zastanawiała się jeszcze na początku liceum. Ostatecznie zdecydowała jednak, że nie jest jeszcze gotowa.

- W drugiej klasie postanowiłam wziąć w niej udział, choć mówiąc szczerze, trochę się obawiałam - dodaje uczennica.

Licealistka systematycznie zgłębiała historię filozofii, metodologię i podstawy logiki. Napisała także pracę badawczą na temat: „Jaką rolę w kształtowaniu obrazu świata odgrywają dzisiaj nauka, filozofia i religia (teologia)?” Za dwudziestostronicowy tekst dostała się do etapu okręgowego, w którym zmierzyła się z uczniami z całego województwa rozwiązując test i pisząc esej. W nagrodę otrzymała indeks na wydział socjologii i filozofii UMCS w Lublinie.

- Miałam nadzieję, że mi się uda, bo poświęciłam dosyć dużo czasu na przygotowania. Kiedy było już pewne, że zakwalifikowałam się do etapu centralnego, poczułam radość i niedowierzanie. Uświadomiłam sobie, że teraz czeka mnie jeszcze więcej pracy - opowiada Katarzyna.

Przed nią ostatni etap olimpiady, polegający na obronie wcześniej napisanej pracy i sprawdzeniu wiedzy podczas egzaminu ustnego. Jeśli zostanie finalistką centralnego etapu, otworzą się przed nią drzwi wielu wydziałów humanistycznych, a na świadectwie maturalnym będzie miała wpisane 100% z matury rozszerzonej.

- Chciałabym, żeby jej się udało. To byłaby ostateczna nagroda za tyle pracy - dodaje A. Jagieła.

- Nadal czuję trochę obaw przed ostatnim etapem, ale wiem, że szansa na wygraną wzrośnie, jeśli będę dużo ćwiczyć i stanę się pewniejsza swojej wiedzy - mówi Katarzyna.

Najczęściej czytane