• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
sobota, 24 luty 2018 10:42

Niemowlęcy urodzaj

Napisała 
Niemowlęcy urodzaj fot. B. Żurawski / na zdjęciu Hanna Maria Fabian

Świdnicki szpital zanotował w styczniu rekordową liczbę narodzin. Na świat przyszło aż 100 noworodków.

Od kilku lat rodzenie w Świdniku stało się modne. Do naszego szpitala zjeżdżają przyszłe mamy nie tylko z terenu powiatu świdnickiego, ale także z innych powiatów i województw, a nawet zza granicy. Powód? Bardzo dobre, rodzinne warunki do rodzenia i świetna opieka nad matką i dzieckiem.

- W ubiegłym roku, w naszym szpitalu urodziło się blisko 900 dzieci. Średnia dla podobnych placówek to 300-400 noworodków - mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ. Szpitalny oddział ginekologiczno-położniczy i noworodkowy, jako jedyne w placówce wywalczyły sobie drugi stopień referencyjności, posiadany zazwyczaj przez lecznice wojewódzkie. Oznacza to, że mogą tu rodzić kobiety, których ciąża jest zagrożona.

Placówka może również sprawować opiekę nad noworodkami, które urodziły się przed 38. tygodniem ciąży, cierpią na zaburzenia oddychania lub wymagają monitorowania pracy serca, gdy urodzeniowa masa ciała jest mniejsza niż 2500g oraz w przypadkach wielu innych komplikacji.

Popularność rodzenia w Świdniku sprawia, że władze lecznicy mogą liczyć na większą przychylność instytucji, decydujących o podziale zewnętrznych dotacji do inwestycji. Dlatego też planują kolejne zakupy, na prawie 970 tys. zł. W ich dokonaniu ma pomóc mega projekt, czyli dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego program modernizacji i zakupu sprzętu dla szpitali powiatowych. Za te pieniądze na oddziale ginekologicznym z patologią ciąży ma się pojawić, między innymi, wart 300 tys. zł. najnowocześniejszy system do całodobowego monitorowania stanu zdrowia płodu.

jmr

Najczęściej czytane