• Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
wtorek, 13 luty 2018 14:27

Nie dajmy się oszukać

Napisała 

Oszuści próbują wyłudzać pieniądze na różne sposoby - metodą na wnuczka, czy udając pracowników państwowych instytucji. Tym razem, postanowili podać się za... funkcjonariuszy policji.

W minionym tygodniu, w dwóch świdnickich domach rozdzwoniły się telefony z prośbą o przekazanie znacznej sumy pieniędzy. Naciągacze za cel wybrali sobie seniorów. Jeden z telefonów odebrał mężczyzna, który nie uwierzył w ich słowa i od razu zgłosił sprawę na policję. W drugim przypadku kobieta wypłaciła pieniądze, jednak, na szczęście, ostatecznie nie doszło do ich przekazania, ponieważ oszuści nie powiedzieli, w jaki sposób miałaby to zrobić.

Mimo licznych kampanii informacyjnych i ostrzeżeń, oszustwa ciągle się zdarzają. Dlatego mundurowi po raz kolejny apelują i proszą mieszkańców o szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi oraz uczulanie starszych osób z rodziny na tego typu sytuacje.

- Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość nie ma granic  - mówi Elwira Domaradzka ze świdnickiej policji. - Najczęściej podają się za wnuczka lub innego krewnego, proszą o pilne wsparcie finansowe, argumentując, że znaleźli się w trudnej sytuacji lub informują swoją ofiarę, że jej konto bankowe jest „zagrożone”. Jeśli rozmówca się zgodzi, ma przekazać uzgodnioną kwotę. Zdarza się, że później do ofiary dzwoni osoba podająca się za policjanta. Aby być bardziej wiarygodnym, posługuje się danymi prawdziwego mundurowego. W trakcie rozmowy przekonuje, że trwa akcja, której celem jest zatrzymanie oszustów i że wie o wcześniejszym telefonie. Prosi o przekazanie pieniędzy przestępcy, tłumacząc, że dzięki temu, uda się go zatrzymać.

Jak zatem uchronić się przed naciągaczami?

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie podejmujmy żadnych pochopnych działań i nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy oszustom lub przelanie ich na konto, w ramach jakiejkolwiek akcji. Każdy taki przypadek prosimy zgłaszać pod nr 997 lub 112  - dodaje E. Domaradzka.

Najczęściej czytane