Wydrukuj tę stronę
piątek, 09 luty 2018 09:56

Centrum na miarę XXI wieku

Napisał 

Ruszył przetarg na rewitalizację placu Konstytucji 3 maja. Ogłoszenie w sprawie wyłonienia wykonawcy pojawiło się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w środę. Termin zgłaszania ofert mija 23 lutego, zakończenie prac ma nastąpić do 31 października.

W budżecie miasta przewidziano na ten cel 9 mln zł. Świdnicki ratusz stara się o pozyskanie zewnętrznego finansowania. Wniosek w tej sprawie jest na etapie oceny.

- Chcielibyśmy tegoroczne Święto Niepodległości uczcić już w nowej scenerii placu - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Okazja jest wyjątkowa, bowiem 11 listopada obchodzić będziemy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nowoczesny wystrój tego miejsca i jego ekologiczny charakter będzie świadczył o tym, jak wielki postęp poczyniliśmy od 1918 roku, mimo że ostatnich sto lat historii naszej ojczyzny obfitowało w okresy dramatyczne czy wręcz tragiczne.

Głównym celem jest przebudowa placu w taki sposób, by stworzyć obiekt reprezentacyjny, dający możliwość organizacji zgromadzeń państwowych oraz imprez kulturalnych, przy jednoczesnym dostarczeniu mieszkańcom miejsca do odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. W projekcie przewidziano przestrzeń na organizację im przez okolicznościowych. Będzie to amfiteatr dysponujący miejscem na rozstawienie tymczasowej sceny.

Nowy plac został rzeczywiście zaprojektowany na miarę XXI wieku. Zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, utrudniające korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym. Nie spotkamy tu schodów, stopni ani murków. Nawiązaniem do tradycji miasta będą obiekty, do których świdniczanie zdążyli się w ciągu dziesięcioleci przyzwyczaić. Zegar pozostanie w północnej części placu, ale znajdzie się w nowym miejscu, na wysepce, w niecce jednego z dwóch wodotrysków. Kolorystyka wieży zegarowej ma być zbliżona do metalicznej barwy słupów i opraw latarni. Wymianie poddane zostaną tarcze zegara. Cyfrowe będą zastąpione analogowymi. Zaproponowano białe tarcze z półprzeźroczystego materiału umożliwiającego ich podświetlenie.

Pomnik Konstytucji 3 maja zostanie przesunięty w środkowowschodnią część placu, naprzeciwko pomnika „Smoleńsk 2010”. Nowe miejsce znajdą także rzeźby z piaskowca, które zostaną przeniesione poza plac.

Dla poszanowania zwyczajów, zwłaszcza starszych mieszkańców miasta, ustawione zostaną zestawy mebli do gry w szachy i warcaby. Ekologiczne podejście do aranżacji placu podkreśli zachowana w maksymalnym stopniu rosnąca dotychczas zieleń oraz nowe nasadzenia, jak również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów.

Po rewitalizacji pojawią się dwie fontanny z elementami do zabaw dla najmłodszych. Zmienione zostaną ławki, zamontowane drewniane podesty i zdroje uliczne, z których nadającą się do picia wodą napełnimy butelki i bidony. Zdroje wyposażone będą również w poidła dla zwierząt. Ciekawymi elementami, mają być iluminacje poszczególnych elementów, w tym fontann.

jmr