Kto wyburzy halę? - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 08 luty 2018 14:41

Kto wyburzy halę?

Napisał 
Kto wyburzy halę? fot. B. Żurawski

Budynek wybudowany pod koniec lat 60. ubiegłego wieku wkrótce zniknie. Miasto szuka firmy, która przeprowadzi roboty rozbiórkowe ostatniego obiektu z dawnego kompleksu Avii. To pierwszy krok, aby w tym miejscu powstała nowoczesna hala sportowa.

Początkowo przedstawiciele ratusza rozważali przebudowę hali znajdującej się przy ul. Fabrycznej. Wcześniej jednak musieli dowiedzieć się, czy obiekt, który oddano do użytku w 1969 roku w ogóle nadaje się do remontu. Decyzja konstruktorów była jednoznaczna. Budynek należy wyburzyć.

- W tegorocznym budżecie zaplanowano 200 tys. na roboty rozbiórkowe. Na oferty wykonawców czekamy do 21 lutego. Zadaniem zwycięzcy przetargu, oprócz rozbiórki hali, będzie wyrównanie i uporządkowanie terenu, z zasypaniem miejsc po fundamentach oraz zasianiem trawy. Na wykonanie prac będzie miał 6 miesięcy od podpisania umowy - tłumaczy Maciej Olechnowicz z Urzędu Miasta.

Dotychczasowa hala ma blisko 1270 m. kw. Według planów, nowa ma być szersza o 7 metrów, dłuższa o 14 metrów i 3 metry wyższa.

- Nie chcemy odtworzyć obiektów Avii, według stanu z lat 70. ubiegłego wieku - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - Pomimo wielkiego sentymentu, musimy iść z duchem czasu, oferując mieszkańcom rozwiązania dostosowane do obecnych potrzeb miasta, zarówno pod względem wielkości, jak i spraw technicznych, biorąc jednocześnie pod uwagę koszty utrzymania tego rodzaju infrastruktury.

Kubatura planowanego obiektu umożliwi rozgrywanie pierwszoligowych meczów piłki siatkowej. Nowa arena sportowa ma mieć ok. 530 mkw. i będzie otoczona z dwóch stron trybunami na 1,2 tys. osób. Dodatkowo, w budynku znajdą się m.in. siłownia, sala przeznaczona do sportów walki, przebieralnie, pokój medyczny i magazyny. Obiekt będzie też pełnił funkcje kulturalne.