• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
środa, 07 luty 2018 13:02

Wiceminister ze Świdnika

Napisał 
Wiceminister ze Świdnika fot. B. Kosiński/MIiR

 

 

 

 

 

 

 

Artur Soboń odebrał dziś nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Będzie wiceministrem odpowiedzialnym za nadzór nad budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem.

Artur Soboń poseł ze Świdnika i wieloletni sekretarz miasta, od środy zajmuje stanowisko wiceministra w resorcie inwestycji i rozwoju. Czeka go sporo wyzwań, bo jest odpowiedzialny za nadzór nad budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Jak tłumaczy, jego głównym wyzwaniem jest pomoc Polakom w zdobyciu własnego „m”, ale również uczynienie z budownictwa jednego z filarów krajowej gospodarki.

- Chciałbym, żeby w Polsce budowało się więcej i szybciej, a dzięki temu mieszkania były tańsze i bardziej dostępne dla Polaków. Dlatego jedną z pierwszych moich decyzji będzie przedstawienie Wysokiej Izbie projektu specustawy, która umożliwi dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego, w partnerstwie między samorządami, przedsiębiorcami i państwem - mówi Artur Soboń.

Jak tłumaczy nowy wiceminister, działania jego resortu zmierzają do tego, żeby budownictwo stało się kołem zamachowym całej gospodarki. - W latach 90. przyjęliśmy kurs liberalny i państwo wycofało się z rynku budownictwa mieszkaniowego, co ograniczyło podaż mieszkań. Brak dostępu do kredytu tłumił popyt. Napływ kapitału i inwestorów zwiększył dostęp do finansowania i spowodował dość 

gwałtowny wzrost popytu, za którym nie nadąża podaż. I to jest rola państwa. Inaczej mieszkań będzie mało i będą bardzo drogie, a zarabiać będą nieliczni. Milion mieszkań ze wsparciem państwa to rocznie około 75 tys. lokali. Co 12 miesięcy przybędzie nam więc jedno miasto wielkości Rzeszowa. Oznacza to również około 20 mld zł kapitału zainwestowanego w rynek i 400 tys. nowych miejsc pracy w budownictwie - wylicza Artur Soboń.

Na rządowym programie mają skorzystać ci, którzy potrzebują pomocy w zdobyciu własnego mieszkania. - Szacujemy, że około połowa Polaków nie ma szans na kredyt. Dla nich jest program Mieszkanie Plus i przygotowywany system najmu. W ten sposób chcemy im ułatwić życiowy start - tłumaczy wiceminister. - Gdyby nasi poprzednicy wprowadzili 500 plus czy Mieszkanie Plus udałoby się uniknąć dramatu emigracji wielu polskich rodzin.

Artur Soboń zapewnia również, że cały czas pamięta o Świdniku. - Zadbałem o to, żeby miasto dołączyło do pilotażowego programu Mieszkanie Plus. Oczywiście będę pilnował, żeby cały projekt został sfinalizowany i dał korzyści mieszkańcom. Nie mam wątpliwości, że Świdnik jest właściwym miejscem dla startu programu, natomiast samo Mieszkanie Plus jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby polskich rodzin - dodaje.

Nowy wiceminister jest absolwentem historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także studiów podyplomowych z zakresu prawa Unii Europejskiej na UMCS oraz rachunkowości i finansów na KUL.

Artur Soboń uzyskał mandat poselski w 2014 roku. Zdobył wówczas 16643 głosy. Wcześniej piastował również mandat radnego wojewódzkiego i powiatowego. Do ostatnich wyborów samorządowych pełnił funkcję sekretarza miasta Świdnika.

- Ogromnie się cieszę z tej nominacji. Cały czas czekałem na taką wiadomość - mówi burmistrz Waldemar Jakson i jak tłumaczy, wysoko ceni umiejętności i kompetencje swojego niedawnego podwładnego. - Jestem przekonany, że wiceminister nie zapomni o Świdniku i będzie działał również dla dobra naszego miasta.

 

 

 

 

 

 

 

Najczęściej czytane