Aby zajęcia były bezpieczne - Świdnik - wysokich lotów

sobota, 03 luty 2018 09:37

Aby zajęcia były bezpieczne

Napisał 

Trwają ferie zimowe. Świdnicki sanepid sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem sanitarnym wypoczywających dzieci i młodzieży. W tym roku do stacji wpłynęły tylko dwa zgłoszenia od organizatorów półkolonii. W minionych latach, zimowych ofert wypoczynku, w tym stacjonarnych kolonii, z pełnym wyżywieniem, było o wiele więcej. Niezależnie od tego, pracy nie ubywa, gdyż w normalnym trybie funkcjonują przedszkola.

O atrakcyjny program zajęć w czasie wolnym od nauki zadbały Miejski Ośrodek Kultury i Spółdzielczy Dom Kultury. Pierwsza placówka przygotowała ofertę dla 45 dzieci, druga dla 20, na każdy turnus. Do sanepidu nie dotarły inne zgłoszenia z terenu powiatu świdnickiego, dotyczące organizacji ferii.

Od niedawna zmieniły się zasady zgłaszania wypoczynku dla najmłodszych. Kiedyś wystarczyło złożyć w sanepidzie podanie. Teraz organizator musi poinformować o tym MEN i kuratorium. Dopiero na podstawie takiego zgłoszenia stacja może skontrolować warunki wypoczynku.

– Jeśli chodzi o ferie, nie mamy zbyt wiele pracy – mówi Jan Nowicki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku. - Obie zgłoszone formy wypoczynku to półkolonie, bez wyżywienia i noclegu. Na najbliższe dwa tygodnie zaplanowaliśmy już kontrole, które w praktyce i tak pokrywają się z regularnymi, rutynowymi wizytacjami. Interesuje nas stan sanitarny łazienek, korytarzy i sal do prowadzenia zajęć. Wstępna weryfikacja dokonana przed feriami wskazuje, że nie pojawią się problemy. Podczas wizyt będziemy też przekazywać materiały oświatowe, dotyczące bezpieczeństwa wypoczynku, zasad utrzymania czystości i higieny w kontaktach między dziećmi, ze szczególnym wskazaniem na trwający okres grypowy. To ważne, bo w ciągu ostatnich tygodni liczba infekcji grypopodobnych znacząco wzrosła. Dla młodzieży gimnazjalnej przygotowaliśmy ulotki na temat szkodliwości palenia tytoniu i ryzyka zażywania środków psychotropowych.

słs