Spółka na podglądzie - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 06 luty 2018 08:06

Spółka na podglądzie

Napisał 
Spółka na podglądzie fot. B. Żurawski

PK „Pegimek” stawia na nowości. Na terenie zakładu zainstalowano ponad 20 kamer. Monitoring „pilnuje” również cmentarza komunalnego. W przedsiębiorstwie pojawił się też nowy sprzęt budowlany i nie tylko.

Dotąd miejska spółka zatrudniała firmę ochroniarską. Kilka miesięcy temu zapadła jednak decyzja o zainstalowaniu na terenie PK Pegimek kamer. Monitoring pojawił się we wszystkich budynkach należących do przedsiębiorstwa. Podgląd na to, co dzieje się na ich terenie, mają władze PK Pegimek i kierownicy poszczególnych działów. Mogą na bieżąco sprawdzić czy choćby o wyznaczonej godzinie wyjechały pługi odśnieżające miasto.

- Stawiam na innowacyjność, dobrą komunikację i usprawnienie procesów - mówi Hubert Obrusiewicz, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego „Pegimek”. - Temu również służy montaż systemu monitoringu we wszystkich zakładach. Ma on z jednej strony charakter prewencyjny, z drugiej pomaga kierownictwu w wypełnianiu codziennych obowiązków.

Razem z montażem kamer na terenie przedsiębiorstwa zapadła również decyzja o zainstalowaniu dwóch na cmentarzu komunalnym, którym zarządza PK „Pegimek”.

- Wielokrotnie zgłaszano nam, jako administratorowi nekropolii, pewne nieprawidłowości. Otrzymywaliśmy informacje, że ktoś coś wysypał na cmentarzu, że nieuprawnione osoby przebywają na terenie nekropolii w późnych godzinach, czy że nieznany sprawca uszkodził nagrobek. W związku z tym pomyśleliśmy, że wraz z przetargiem na założenie monitoringu w całym przedsiębiorstwie, wystąpimy do miasta o środki na montaż kamer na cmentarzu, żeby takim sytuacjom przeciwdziałać - tłumaczy H. Obrusiewicz.

Od minionego tygodnia w PK „Pegimek” działa również nowoczesna centrala telefoniczna.

- Możemy się dzięki niej komunikować za pomocą linii wewnętrznych z całym przedsiębiorstwem. Z drugiej strony daje nam to dużo innych możliwości, choćby w postaci nagrywania rozmów, które w razie potrzeby można odtworzyć. Myślimy również o wydzieleniu dodatkowych numerów do zakładu zarządzającego nieruchomościami tj. administracja i czynsze, bądź innych komórek mających bezpośredni kontakt z klientem. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli już bezpośrednio dzwonić do konkretnej jednostki odpowiedzialnej za dany obszar. Cyfrowa centrala umożliwia nam też nagranie komunikatów dotyczących awarii, bądź innych zapowiedzi o charakterze informacyjnym. Na razie jesteśmy na etapie poznawania jej możliwości - mówi prezes PK „Pegimek”.

Nowości pojawiły się też w bazie sprzętowej przedsiębiorstwa. - Zakupiliśmy dwie koparki za ok. 800 tys. zł. Robimy szereg inwestycji, a w przypadku starego taboru istnieje duże niebezpieczeństwo, że dojdzie do jego awarii. W takiej sytuacji od razu robi się problem choćby z dotrzymaniem terminu zakończenia inwestycji - dodaje Hubert Obrusiewicz.

W minionym roku przedsiębiorstwo wykonywało m.in. przebudowę ul. Szkolnej czy kładło kanalizację we fragmencie ul. Kusocińskiego.