Rekordowy styczeń - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 01 luty 2018 12:13

Rekordowy styczeń

Napisał 
Rekordowy styczeń fot. K. Wiśniewski / kaplus.pl

Tak dobrych styczniowych statystyk jeszcze nie było. W pierwszym miesiącu 2018 roku, w Porcie Lotniczym Lublin obsłużono ponad 36 tysięcy pasażerów. Oznacza to blisko 47-procentowy wzrost, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

- To najlepszy w historii naszego lotniska styczeń, zarówno pod względem liczby pasażerów, jak i operacji lotniczych. Obecnie mamy sześciu przewoźników, w tym trzy największe tanie linie lotnicze Europy - Ryanair, Wizz Air i easyJet – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

W sezonie zimowym, port obsługuje ponad 50 lotów tygodniowo. Ryanair wykonuje 4 loty tygodniowo do Londynu Stansted. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przewoźnika, w sezonie zimowym nie jest obsługiwana trasa do Dublina. To połączenie wróci już za kilka miesięcy. Z liniami Wizz Air polecimy natomiast do Londynu Luton, Tel Awiwu, Kijowa,  Doncaster Sheffield, Liverpoolu, Oslo, Sztokholmu i Eindhoven. Przewoźnik, operując na tych trasach, realizuje ponad 20 lotów tygodniowo. Polskie Linie Lotnicze LOT, dwa razy w tygodniu, obsługują połączenie ze Świdnika do Tel Awiwu. EasyJet, również dwa razy w tygodniu, proponuje loty do Mediolanu, a z przewoźnikiem BMI regional możemy codziennie latać do Monachium.

Przełożyło się to na styczniowe statystyki. Liczba pasażerów wyniosła 36066, co stanowi wzrost o 46,7% w porównaniu z ubiegłym rokiem (24585 pasażerów). Odnotowano również ogromny wzrost liczby operacji lotniczych - z 193 do 376, co stanowi skok o blisko 95%. 

- Kolejny rekordowy miesiąc portu dowodzi, że nasze starania o umiejscowienie go w Świdniku były w pełni uzasadnione. Pozytywnie oceniam również decyzję naszego samorządu o przystąpieniu do spółki PLL. Dzięki decyzjom sprzed lat, dziś nie tylko możemy korzystać z bogatej oferty przewoźników czy nowoczesnego systemu dróg. Budowa lotniska w Świdniku podniosła wartość inwestycyjną terenów, dzięki czemu mogliśmy utworzyć Strefę Aktywności Gospodarczej - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Władze PLL zakładają, że w tym roku uda się obsłużyć pół miliona pasażerów.