Niebezpieczna sadza - Świdnik - wysokich lotów

środa, 31 styczeń 2018 12:26

Niebezpieczna sadza

Napisała 

Od kilku miesięcy trwa sezon grzewczy. Mieszkańcy bloków odkręcają kurek kaloryfera na wyższy stopień, a właściciele domów jednorodzinnych ogrzewają się, paląc w piecach. W związku z tym, coraz częściej dochodzi do zapalenia sadzy w kominie. Tylko w ostatnim czasie straż pożarna interweniowała w naszym rejonie kilkanaście razy. Zdarzenia miały miejsce, między innymi we Franciszkowie, przy ulicy Akacjowej oraz w Świdniku, przy ul. Szafirowej i Radości.

Co stanowi tego przyczynę, zapytaliśmy st. kpt. Pawła Dańko, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

- Przyczyną zapalenia sadzy jest źle spalany węgiel, drewno, ale też pozbywanie się śmieci poprzez palenie nimi w  piecu - mówi st. kpt. Paweł Dańko. - Ludzie często zapominają też o czyszczeniu przewodów kominowych. Można to robić przez cały rok. W domach jednorodzinnych może się tym zająć właściciel budynku. Warto jednak poprosić o pomoc kominiarza, który wystawi odpowiedni protokół. Gdyby doszło do wypadku, taki dokument będzie przydatny do uzyskania odszkodowania.

Co może sugerować, że doszło do zapalenia sadzy? Pierwszymi znakami są zbyt mocno nagrzany piec, słaby ciąg oraz iskry, które wydostają się z przewodu kominowego.

- W takim przypadku należy natychmiast wygasić ogień, nie używając jednak do tego wody, zamknąć dopływ powietrza do pieca i zadzwonić po straż. Zapalona sadza może doprowadzić do rozsadzenia komina, a nawet pożaru - tłumaczy P. Dańko. 

Niewłaściwe spalanie się naturalnego paliwa - węgla lub drewna, może być niebezpieczne także dla naszego zdrowia. W trakcie spalania wywarza się tlenek węgla, który jest bezwonny i może spowodować zatrucie organizmu, a nawet śmierci. Warto więc zaopatrzyć się w czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas przed czadem.