Kolektor już się buduje - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 30 styczeń 2018 11:21

Kolektor już się buduje

Napisał 
Kolektor już się buduje fot. B. Żurawski

Inwestycja jest warta 3,6 mln zł i mimo zimy, już się rozpoczęła. Na tym jednak nie koniec. Najprawdopodobniej jeszcze jesienią tego roku, miejscy urzędnicy ogłoszą przetarg na dokończenie całego kolektora. Tym razem będzie chodziło o inwestycję wartą blisko 20 mln zł.

Prace rozpoczęły się w okolicach dawnego wysypiska śmieci w sąsiedztwie ul. Krępieckiej. W tym miejscu zostanie wybudowany ok. 258 metrowy odcinek kanalizacji deszczowej, który będzie przebiegał również przy ul. Kusocińskiego. Prace obejmą też nieco ponad 470 metrowy fragment kolektora w rejonie ul. Spadochroniarzy i Wyszyńskiego. Wstępnie budowa obu odcinków została wyceniona na ok. 4 mln zł. Po przetargu okazało się, że inwestycja będzie kosztować 3,6 mln zł.

Budowa kolektora wód deszczowych trwa w Świdniku od kilku lat. Inwestycja została podzielona na etapy, ponieważ koszt powstania całego systemu został wyceniony na ok. 40 mln zł. Kilka odcinków już udało się zrealizować. Nadal jednak brakowało pieniędzy na budowę całości, tym bardziej, że do wykonania zostały te elementy, które są najkosztowniejsze.

Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że wielomilionową inwestycję czeka wyraźne przyspieszenie. Przedstawiciele ratusza złożyli wniosek o unijne dofinasowanie do budowy kolektora i otrzymali pieniądze. Dotacja jest rekordowa na skalę Świdnika, bo wyniesie blisko 30 mln zł. Pod koniec roku władze miasta podpisały umowę z urzędem marszałkowskim.

- Do wybudowania zostały nam elementy najkosztowniejsze, na które bez dofinansowania być może w ogóle nie byłoby nas stać. Na początku powstanie zbiornik retencyjny, później oczyszczalnia odprowadzanych wód, a na koniec dobudujemy brakujące nitki samego kolektora - wymieniał Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Zgodnie z zamierzeniami, cały kolektor ma być gotowy w połowie 2020 roku. Natomiast według planów urzędników, przetarg na dokończenie całego systemu odprowadzania wód deszczowych zostanie najprawdopodobniej ogłoszony jesienią tego roku.