Szukają wykonawcy - Świdnik - wysokich lotów

poniedziałek, 29 styczeń 2018 12:15

Szukają wykonawcy

Napisał 
Szukają wykonawcy fot. B. Żurawski

Największa inwestycja drogowa ostatnich lat właśnie startuje. Miasto ogłosiło przetarg na jej budowę.

- To dla nas ważny moment, bo rozpoczęcie procedury było poprzedzone bardzo długimi przygotowaniami. Ich skutkiem jest również dotacja unijna, którą udało się zdobyć na tę inwestycję - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Dwukilometrowa ulica Kusocińskiego będzie stanowić drugie bezpośrednie połączenie z ekspresową „siedemnastką”. Droga ma powstać w ciągu dwóch lat i będzie kosztować około 30 mln zł.

Tak dużej inwestycji drogowej dawno w Świdniku nie było. Dzięki niej kierowcy jadący ze wschodniej części województwa będą mogli wprost z węzła „Świdnik”, na wysokości Krępca, zjechać w kierunku miasta. Nowa droga ma również ułatwić życie mieszkańcom.

Przygotowania do budowy ul. Kusocińskiego trwały bardzo długo. Początkowo za jej realizację miał odpowiadać urząd marszałkowski, a droga miała powstać razem z przebudową ekspresowej „siedemnastki”. Ostatecznie pieniędzy na tę ulicę nie wystarczyło. Po kilku latach Kusocińskiego stała się drogą powiatową. Z góry wiadomo było jednak, że potężna inwestycja może okazać się zbyt dużym ciężarem dla samorządu. Z pomocą starostwu przyszło miasto. Urzędnikom z ratusza udało się zdobyć pieniądze unijne zarezerwowane dla gmin wchodzących w skład Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Choć i tu walka nie była łatwa, bo początkowo pieniądze miały pójść na remont jednej z lubelskich ulic. Dotacja unijna wyniesie ok. 17 mln zł. Pod koniec minionego roku ratusz podpisał umowę z urzędem marszałkowskim na dofinansowanie inwestycji. Żeby jednak ulica powstała Urząd Miasta będzie musiał dołożyć ze swojego budżetu ok. 13 mln zł. W planie wydatków zarezerwowane są również pieniądze na wykup gruntów pod drogę. Zostaną przekazane powiatowi, który jest odpowiedzialny za pozyskanie potrzebnych działek.

Po długich miesiącach przygotowań, w piątek ogłoszono przetarg na budowę ul. Kusocińskiego.

- Mówimy o jednej z naszych priorytetowych inwestycji. Jej wykonanie zapewni nam lepsze skomunikowanie miasta z drogą ekspresową, która ma kluczowe znaczenie nie tylko jako krajowy korytarz komunikacyjny, ale również międzynarodowy – mówi Waldemar Jakson.

Wykonawcy mają 40 dni na złożenie ofert. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa droga powstanie w ciągu dwóch najbliższych lat. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, urzędnicy planują że wydadzą na nią w 2018 roku ponad 5 mln zł, a w sumie około 30 mln zł.

Jaka będzie nowa droga?

Ulica Kusocińskiego będzie miała około 2 kilometrów długości i jezdnię szeroką na 7 metrów. Na całym jej odcinku powstanie 12 skrzyżowań. U zbiegu al. NSZZ Solidarność po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew, zostało zaprojektowane rondo. W ramach inwestycji powstanie także 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżka rowerowa. Ulica będzie oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową, sanitarną i sieć wodociągową.