Bezcenne odkrycie - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 26 styczeń 2018 13:40

Bezcenne odkrycie

Napisała 

Kilka dni temu pisaliśmy o serii poświęconej tradycjom lotniczym Świdnika, której pomysłodawcą jest Miejski Ośrodek Kultury (PATRZ: Filmowa produkcja MOK-u). W pomieszczeniach Strefy Historii nagrano już pierwsze rozmowy, między innymi z pilotami: Tadeuszem Pawlikiem i Czesławem Dyzmą. Przy okazji prac, odkryto niezwykłą pamiątkę z filmu o przygodach Jamesa Bonda.

W czwartek po południu, w Strefie Historii powstawały ujęcia do cyklu, pod roboczym tytułem „Skrzydlaty Świdnik”, za którego montaż i scenariusz odpowiadają Paulina Niezbecka oraz Jakub Boczkowski. Ich rozmówcą był Czesław Dyzma, który w 1980 roku przyleciał śmigłowcem Mi-2 do Grecji, by wziąć udział w filmie „Tylko dla twoich oczu”.

- To niesamowity człowiek, który pomimo 86 lat, nadal wiele pamięta. Opowiedział nam o tym, jak dyrektor Jan Czogała dał mu pozwolenie na lot do Grecji, by wziąć udział w filmie o Agencie 007. Poleciał tam razem ze Stanisławem Porębskim, który był mechanikiem. Bardzo ciepło wypowiadał się o organizacji całej produkcji. Mówił o tym, jak wyglądał jego dzień na planie oraz, jak poznał Rogera Moora. Pokazał też storyboard do filmu, w którym znajdują się rysunki i angielskie podpisy - mówi Paulina Niezbecka.

Jedyna w swoim rodzaju pamiątka o przygodzie życia Czesława Dyzmy, ponad 40 lat przeleżała w garażu. Teraz będzie mógł ją zobaczyć każdy pasjonat kina i lotnictwa. Storyboad przekazano bowiem do Strefy Historii.

- Mamy nadzieję, że uda nam się przygotować wystawę poświęconą śmigłowcowi Mi-2 i przygodzie pana Czesława, na której pokażemy także inne przedmioty, między innymi zdjęcia - dodaje Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.