Jubileusz czas zacząć (foto) - Świdnik - wysokich lotów

środa, 24 styczeń 2018 10:40

Jubileusz czas zacząć (foto)

Napisał 

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich kończy w tym roku 45 lat. We wtorek uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy sympatycy placówki rozpoczęli wielkie świętowanie.

Jubileuszowe wydarzenia rozpoczęły się oczywiście od koncertu. Zanim jednak goście przenieśli się w muzyczny świat, historię szkoły przypomniała jej dyrektor, Beata Olszańska.

- Z prawdziwym wzruszeniem witam wszystkich przybyłych na ten koncert. 45 lat temu na sali w kinie „Lot” odbył się pierwszy, historyczny koncert z okazji powstania Szkoły Muzycznej. Pierwszym jej dyrektorem był Teofil Nowosad - mówiła dyrektor placówki.

Przez ponad cztery dekady świdnicką szkołę opuściło około 900 absolwentów. - Wielu z nich kontynuowało i kontynuuje naukę w szkołach II stopnia, a także na akademiach. Muzyka stała się ich sposobem na życie - mówiła Beata Olszańska.

Jubileusz objął swoim patronatem burmistrz Waldemar Jakson. - Zawsze uważałem, że szkoła muzyczna to jedna z instytucji którą nasza społeczność powinna się chwalić. Placówka wychowała całe rzesze ludzi, którzy właśnie poprzez muzykę osiągnęli pełnię człowieczeństwa i ubogacili nasze miasto - mówił W. Jakson.

Wczorajszy koncert obfitował w utwory o bardzo różnej stylistyce. Uczniowie, absolwenci i nauczyciele przedstawili repertuar klasyczny, jazzowy, ale również ludowe aranżacje znanych utworów muzycznych. Przedstawiciele szkoły od razu zapowiadali, że wtorkowe wydarzenie nie będzie jedynym jubileuszowym akcentem. Placówka ma zamiar świętować swoje urodziny przez cały rok, organizując m.in. koncerty i spotkania z muzykami. Ich finałem ma być gala jubileuszowa, która najprawdopodobniej będzie połączona z otwarciem sali koncertowej w siedzibie szkoły.