Pamięci Generała - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 19 styczeń 2018 12:38

Pamięci Generała

Napisał 

19 stycznia 1918 roku, w Krakowie, urodził się Tadeusz Góra. Po raz pierwszy świat usłyszał o nim w 1938 roku, po jego rekordowym przelocie z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik Małych na Litwie. Otrzymał za to, jako pierwszy pilot szybowcowy na świecie, medal Lilienthala.

Dzisiaj, w 100. rocznicę urodzin gen. Tadeusza Góry, w Centrum Kultury odbywają się uroczystości poświęcone słynnemu lotnikowi, który od 1977 roku mieszkał i pracował w Świdniku. Zmarł 4 stycznia 2010 roku. Spoczywa w alei zasłużonych na świdnickim cmentarzu komunalnym.

Pierwsza część obchodów, zorganizowanych przez MOK w Świdniku i Strefa Historii, rozpoczęła się o godz. 10.00, od prelekcji Krzysztofa Komendy, który tak wspomina wybitnego lotnika: - Był nie tylko wspaniałym pilotem, ale przede wszystkim bardzo ciepłym, spokojnym, przychylnym i pomocnym człowiekiem. Przyciągał do siebie ludzi. Interesująco opowiadał o swoich przeżyciach, nie wywyższając się, ani chwaląc, a przecież dokonał wielu niezwykłych rzeczy. Często mijaliśmy się na targu, gdzie robił zakupy. Te przypadkowe spotkania przeradzały się w godzinne rozmowy. Szkoda, że nie można ich było wtedy zapisać.

Publiczność obejrzała też film „Dziennik pilota Góry”, w reżyserii Adama Ustynowicza. Dokument opowiada o legendarnym przelocie, a także o wojennych i powojennych losach znanego świdniczanina.
W holu CK, przez cały dzień, można podziwiać wystawę pamiątek związanych z wybitnym pilotem, a także modele samolotów z kolekcji Klubu Modelarskiego Taurus i obrazy autorstwa Zbigniewa Zakrzewskiego.

W południe, przedstawiciele władz miasta i świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa złożyli kwiaty na grobie gen. T. Góry i odmówili krótką modlitwę za duszę zmarłego.

Kto nie zdążył dotrzeć do CK rano, na projekcję filmu i wykład K. Komendy może przyjść o godz. 18.00, do sali kameralnej.

aw