Czas podsumowań i planów - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 23 styczeń 2018 08:20

Czas podsumowań i planów

Napisał 

Sporo dzieje się ostatnio u świdnickich strażaków. Mundurowi niedawno podsumowali ostatni rok działalności, w którym wyjeżdżali do akcji aż 804 razy. Doczekali się także długo wyczekiwanej wiadomości o tym, że zmodernizowany zostanie budynek ich komendy.

Podpalacze nie próżnowali

Świdniccy strażacy mieli w minionym roku ręce pełne roboty. W sumie wyjeżdżali do akcji 804 razy. Najbardziej wzrosła liczba pożarów i to aż o ponad 62 proc. Co gorsza, przyczyną większości z nich były podpalenia.

W 2017 roku strażacy najczęściej wyjeżdżali do pożarów. Odnotowali ich aż 424. Mundurowi informują, że to dużo więcej niż rok wcześniej, bo aż o ponad 62 proc. Najczęściej pali ło się na terenie gminy Trawniki. Gasili tam pożary 135 razy. Pięć interwencji mniej mieli w gminie Piaski. Na trzecim miejscu jest Świdnik z 94 zdarzeniami tego typu. Najczęściej do pożarów dochodziło w marcu i kwietniu. W ogniu stawały wówczas głównie pola uprawne i nieużytki. 65 razy paliły się mieszkania, a 25 razy samochody.

- W roku 2017 odnotowano duży wzrost ilości podpaleń, ze 143 w 2016 roku do 243 w roku 2017 - informuje Paweł Ostrowski, ze świdnickiej komendy Straży Pożarnej.

Drugą z przyczyn pożarów było nieostrożne obchodzenie się przez dorosłych i dzieci z ogniem otwartym, m.in. zapałkami i zapalonymi papierosami. Wady urządzeń elektrycznych, grzewczych czy ich niewłaściwe używanie były przyczynami pozostałych kilkunastu procent pożarów.

W minionym roku spadła za to, o kilka procent, liczba tzw. zdarzeń miejscowych. W tej kategorii mieszczą się choćby wyjazdy do wypadków, likwidowanie skutków porywistych burz i ulewnych deszczy, poszukiwanie zaginionych osób czy usuwanie niebezpiecznych owadów. Takich przypadków na terenie całego powiatu strażacy odnotowali w 2017 roku 354. Najwięcej, bo 167 razy interweniowali na terenie Świdnika. Dużo mniej w Piaskach (68 zdarzeń) i w Mełgwi (64 zdarzenia). Najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w czerwcu i lipcu. 117 razy strażacy wjeżdżali do wypadków samochodowych. 41 z nich miało miejsce na drodze ekspresowej. Okazuje się, że liczba zdarzeń na „siedemnastce” znacząco wzrosła w porównaniu do 2016 roku, bo o 11 interwencji. W minionym roku, we wszystkich wypadkach na terenie powiatu świdnickiego, zginęło 7 osób, 150 zostało rannych, wśród nich 17 dzieci. Świdnicka straż pożarna współpracuje również z policją, pogotowiem ratunkowym, Strażą Miejską, pomocą drogową, a nawet wojskiem. W minionym roku wspólnie przeprowadzono blisko 500 akcji.

Podsumowując 2017 rok, strażacy podkreślają, że ogólna liczba wszystkich zdarzeń wzrosła na terenie powiatu o 20 proc. Największy skok został odnotowany na terenie gminy Piaski, bo aż o 34 proc. Na drugim miejscu, ze wzrostem na poziomie 30 proc. znalazła się gmina Mełgiew, z kolei w Świdniku liczba zdarzeń była większa w stosunku do poprzedniego roku, o 21 proc.


Komenda przed metamorfozą

Świdniccy strażacy czekali na tę wiadomość od dawna. Tym bardziej, że wewnątrz ich budynek już przeszedł remont. O wiele gorzej wygląda za to elewacja. W tym roku ma się to jednak zmienić.

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Świdniku zajmuje budynek, który kiedyś należał do PZL-Świdnik. Przez wiele lat gmach powoli przechodził przemianę. Modernizacja ruszyła już w 2003 roku. Wewnątrz komenda wygląda nowocześnie, problemem był za to stan elewacji. Strażacy od dłuższego czasu czekali na okazję, żeby skorzystać z funduszy rządowych lub unijnych i zakończyć długo oczekiwany remont. Pod koniec minionego roku okazało się, że pieniądze wreszcie będą. Udało się je zdobyć ze środków unijnych przeznaczonych dla województwa lubelskiego. Jak tłumaczą przedstawiciele komendy, wartość dofinansowania wyniesie blisko 582 tys. zł. i stanowić będzie maksymalnie do 85 proc. całkowitej wartości projektu.

- Jeszcze w styczniu tego roku ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie termomodernizacji, w ramach której wykonana zostanie również instalacja fotowoltaiczna - informują przedstawiciele świdnickich strażaków.