Krok do przodu - Świdnik - wysokich lotów

poniedziałek, 15 styczeń 2018 08:24

Krok do przodu

Napisał 

W tegorocznym budżecie jest blisko 150 tys. zł więcej na miejskie autobusy. W tej chwili już wiadomo, że nowe kursy pojawią się w rozkładach w drugim kwartale tego roku. Od stycznia mogą za to jeździć bezpłatnie uczniowie do 16. roku życia, którzy uczą się w lubelskich szkołach.

Autobusy komunikacji miejskiej zaczęły jeździć do Świdnika w 2013 roku. Początkowo była to tylko linia nocna. Szybko została jednak uruchomione pierwsze połączenie dzienne do Lublina, czyli autobus z numerem 55, kursujący przez al. Witosa. Nowe rozwiązanie zaczęło się sprawdzać, co więcej, coraz częściej padały pytania mieszkańców o uruchomienie kolejnego połączenia. Druga linia numer 5 rozpoczęła kursowanie w 2015 roku. Jej trasa wiedzie przez Zadębie. Jako ostatnie w drogę ruszyły autobusy z numerem 35, które jadą na lubelski Felin przez ul. Wyszyńskiego w Świdniku.

Mieszkańcy przyzwyczaili się do nowych połączeń, choć nie ukrywali, że mają do nich uwagi. We wrześniu minionego roku urzędnicy z ratusza poprosili więc świdniczan o wypełnienie ankiety dotyczącej komunikacji miejskiej. Pytali w niej jak sprawdza się obecny system i co należałoby w nim zmienić. Odzew był ogromny.

- Chcemy się skupić na zwiększeniu liczby połączeń, głównie na linii 55. Większość osób wypełniających ankietę miało właśnie takie oczekiwania. Sygnalizowano również potrzebę dodatkowych kursów w dni wolne od pracy, głównie w sobotę i niedzielę - podsumowywał wyniki ankiety Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika.

Przedstawiciele ratusza zapowiadali, że planują zmiany w 2018 roku. W tej chwili wiadomo, że nowości pojawią się w rozkładzie kursów w drugim kwartale tego roku. W budżecie miasta została już zwiększona kwota na komunikację miejską o 150 tys. zł.

Natomiast już od stycznia z bezpłatnej komunikacji mogą korzystać uczniowie do 16 roku życia, uczący się na terenie Lublina. Decyzję o bezpłatnych przejazdach przegłosowała pod koniec minionego roku Rada Miasta Lublin.

- Musimy również tę sprawę wziąć pod uwagę przy planowaniu nowych kursów – tłumaczy Przemysław Kozień, z wydziału mienia komunalnego UM. - W tej chwili trwają jeszcze ustalenia, ile będziemy musieli dołożyć do bezpłatnej komunikacji dla naszych uczniów.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą również, że starają się regularnie zwiększać wydatki na miejskie autobusy. W 2015 roku dofinansowanie do komunikacji wynosiło 655 tys. zł. Rok później zwiększyło się do 820 tys. zł. W minionym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel nieco ponad 907 tys. zł. W obecnym dofinansowanie komunikacji przekroczy już 1 mln zł.