Chcą wydać książkę - Świdnik - wysokich lotów

środa, 10 styczeń 2018 14:54

Chcą wydać książkę

Napisała 
Chcą wydać książkę Od góry drużyna z ZSO nr 1: Jarosław, Bartłomiej, Agata, Marta i pani Magdalena (opiekunka grupy). Poniżej zespół z SP nr 5: pani Judyta (opiekunka grupy), Zuzanna, Angelika, Filip i Piotr.

Są młodzi, ambitni, a ich pasją jest literatura. Mowa o uczniach z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5, którzy przystąpili do ogólnopolskiego konkursu „Misja-książka!”. Ich zadaniem jest stworzenie własnej historii, celem zaś… wydanie jej w formie drukowanej.

W zmaganiach mogą wziąć udział kilkuosobowe drużyny. Każda z nich musi napisać zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest „dom”. Wśród ponad setki prac, znalazły się także książki świdniczan. Co zrobić, aby pomóc im w realizacji marzenia? Wystarczy do 31 stycznia oddać głos na ich prace.

Droga

Drużyna z klas gimnazjalnych ZSO nr 1: Bartłomiej Płoszaj, Agata Gzik, Marta Winiarska i Jarosław Leśny napisała wybór czterech opowiadań pt. „Droga”. Nie mają wspólnych bohaterów, łączy je za to coś innego. Co? Przekonamy się o tym, czytając lekturę.

- Każdy z uczniów opisał dom jako miejsce, do którego się powraca, do którego poszukuje się drogi. Opowiadania są różne pod względem gatunkowym. Jest historia rodzinna, w której autor pisze o poznaniu biologicznych rodziców, opowiadanie nawiązujące do II wojny światowej i tekst o charakterze fantasy. Pracowało nam się bardzo dobrze. Gimnazjaliści mieli własne pomysły, ja tylko ich ukierunkowałam, co można jeszcze dodać. Te opowiadania są na naprawdę wysokim poziomie. Czytając je, można sobie wyobrazić, jak były kreowane i co tak naprawdę jest pasją uczniów - mówi Magdalena Kołodyńska, opiekunka zespołu i nauczyciel języka polskiego.

Na książkę można zagłosować na stronie organizatora zmagań.

W poszukiwaniu szczęścia

Drugim świdnickim zespołem, który bierze udział w rywalizacji jest młodzież z klas gimnazjalnych SP nr 5: Filip Chyła, Natalia Gosik, Zuzanna Lisiak, Piotr Piszcz oraz Angelika Więckowska. Bohaterowie opowiadań młodych literatów poszukują miejsca na ziemi, które mogliby nazwać „domem”. „W poszukiwaniu szczęścia” to droga, którą podąża każdy z nas, aby odnaleźć siebie.

- Uczniowie brali udział w ubiegłorocznej edycji konkursu, więc mieli już doświadczenie w pisaniu i kilka pomysłów na nowe historie. Początkowo planowaliśmy, że zbiór będzie składał się z opowiadań tego samego gatunku, jednak z biegiem czasu odeszliśmy od tego. Najbardziej zaskoczyła mnie pomysłowość uczniów. Opowiadania mają świetnie poprowadzoną narrację, czyta się je bardzo lekko. To kawał dobrej literatury, w której coś dla siebie znajdzie zarówno pasjonat historii, jak i fantastyki - zapewnia Judyta Ciecieląg, opiekunka grupy i bibliotekarka z „Piątki”.

Głos na lekturę można oddać na stronie konkursu.