• rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
niedziela, 07 styczeń 2018 09:44

Plac z pozwoleniem

Napisał 

Za rok świdniczanie nie poznają placu Konstytucji 3 maja. Urzędnicy dostali już pozwolenie na przebudowę, według planów prace mają ruszyć wiosną tego roku.

Pierwsze wizualizacje nowego placu można było zobaczyć już kilka tygodni temu. Na pierwszy rzut oka widać było, że plac czekają daleko idące zmiany. Architekci planują wymianę całej nawierzchni i wykonanie jej w kolorze jasnobeżowym. Chcą również zachować rosnące w tym miejscu drzewa i dosadzić kolejne. Na całym placu pojawi się też więcej roślin ozdobnych, zostaną usunięte wszystkie bariery utrudniające poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy mamom z wózkami. Z placu znikną więc schody, stopnie i murki.

Rewolucja czeka również wieżę zegarową. Zmieni się jej kolorystyka, iluminacja, cyfrowa tarcza zostanie zastąpiona analogową. Po rewitalizacji pojawią się dwie fontanny z elementami do zabawy dla najmłodszych mieszkańców. Zmienione zostaną ławki, na placu zamontowane będą drewniane podesty, stoliki szachowe i zdroje uliczne. Nie zabraknie również stojaków rowerowych i stacji naprawy jednośladów. Ciekawymi elementami, mają być iluminacje poszczególnych elementów, w tym również fontann. Dolna część placu będzie umożliwiała organizację wydarzeń miejskich, dlatego zostanie wyposażona w amfiteatralne siedziska i miejsce na ustawienie sceny.

- Zależy nam, żeby pl. Konstytucji 3 maja łączył w sobie funkcje reprezentacyjne, ale również był miejscem codziennych spotkań mieszkańców - mówił burmistrz Waldemar Jakson. - Dlatego chcemy postawić na funkcjonalność i wyposażyć go w nowoczesne elementy. Zależy nam również, żeby był miejscem przyjaznym dla osób w każdym wieku.

Plany przebudowy placu powoli zaczynają przechodzić w sferę realizacji. Pod koniec grudnia urzędnicy z ratusza otrzymali pozwolenie na przebudowę centrum Świdnika. Prace najprawdopodobniej ruszą już na wiosnę. W budżecie na 2018 rok zapisano na ten cel 9 mln zł, choć urzędnicy już rozpoczęli starania o unijną dotację.

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z funduszy przeznaczonych na rewitalizację. W tej chwili dokumenty są oceniane - mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Najczęściej czytane