• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
niedziela, 07 styczeń 2018 09:51

Świdnik bez długów

Napisał 

Na blisko 2,5 tysiąca polskich gmin, tylko 96 z nich nie musi spłacać kredytów. W tym elitarnym klubie znalazł się również Świdnik, jako jeden z 14 samorządów reprezentujących Lubelszczyznę.

Ranking gmin ze względu na zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, powstał na podstawie danych Ministerstwa Finansów i liczby ludności na koniec 2016 roku. Wzięto w nim pod uwagę wszystkie samorządy w kraju. Okazało się, że tylko 96 z nich nie ma zadłużenia. Wśród gmin bez kredytów jest również Świdnik.

- Ranking pokazuje, w jak dobrej kondycji finansowej jest nasze miasto. Cieszymy się z tego, tym bardziej, że przed nami duże wyzwania inwestycyjne - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Jesteśmy gotowi do pozyskiwania funduszy europejskich, do których przecież, w większości przypadków trzeba zapewnić wkłady własne. Możemy sobie także pozwolić na planowanie inwestycji z własnych środków, jeśli nie będzie możliwości zdobycia na nie zewnętrznej dotacji.

Brak długów, to również dobra wiadomość w świetle przyjętego pod koniec grudnia budżetu. Tegoroczne miejskie wydatki mają być rekordowe, także pod względem planowanych inwestycji. Łącznie na m.in. nowe drogi, przebudowę placu Konstytucji i rozpoczęcie budowy basenów ma pójść ok. 60 mln zł.

W elitarnym klubie samorządów bez długów znalazło się jeszcze 13 gmin z Lubelszczyzny. Wśród nich choćby Puławy, Międzyrzec Podlaski czy Księżpol.Na drugim końcu stawki znalazły się Ostrowice leżące w woj. zachodniopomorskim. Na jednego mieszkańca tej gminy przypada 18,6 tys. zł długu. Władze samorządu pożyczały pieniądze nawet w parabankach. W tej chwili grozi gminie nawet likwidacja. W równie trudnej sytuacji jest nadmorski Rewal. W przypadku tej gminy zadłużenie na jednego mieszkańca wyniosło 14,9 tys. zł.

Wśród miast wojewódzkich największy dług ma Wrocław. W sumie jest to 2,8 mld zł (4,4 tys. zł na mieszkańca). Na drugim miejscu jest Lublin z kredytami na 1,4 mld zł (4,2 tys. zł na mieszkańca).

Najczęściej czytane