• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
piątek, 05 styczeń 2018 12:51

Szansa dla schroniska

Napisał 

Pod koniec roku w mediach i portalach społecznościowych pojawiły się informacje o likwidacji schroniska w Krzesimowie wraz z rozpoczęciem 2018 roku. Na szczęście, prawda okazała się zupełnie inna. Nie dość, że ubywa przebywających tam zwierząt, to nie ma mowy o przedwczesnym zakończeniu współpracy pomiędzy Świdnickim Stowarzyszeniem Opieki Nad Zwierzętami, a Nadleśnictwem Świdnik, które jest właścicielem terenu. Co więcej, pojawiła się szansa na przedłużenie umowy najmu.

Nadleśnictwo stawia sprawę jasno: - Działalność (schroniska - red.) nie jest żadnym problemem dla nadleśnictwa, przeciwnie, w pełni popieramy szlachetny zamiar roztoczenia opieki nad bezdomnymi psami - czytamy w komunikacie przygotowanym przez Ewę Szary, reprezentującą Nadleśnictwo Świdnik. - Jeśli Stowarzyszenie wywiąże się ze swoich zobowiązań i poprawi warunki sanitarno-techniczne w schronisku do stanu akceptowanego przez nadzór budowalny, Nadleśnictwo Świdnik przedłuży z nimi umowę najmu.

Chodzi o wykonanie robót rozbiórkowych samowolnie utwardzonej betonem, płytami chodnikowymi i kostka brukową części działki na której znajduje się schronisko.

- Warunki postawione przez Nadleśnictwo są do spełnienia. Z rozpoczęciem pierwszych prac musimy jednak poczekać na lepszą pogodę, bo w tej chwili wszystkie maszyny grzęzną w błocie. Sukcesywnie, wraz ze zmniejszaniem się liczby psów, będziemy również rozbierać poszczególne sektory schroniska. Ostatecznie oddamy obiekt w takim stanie, w jakim go zastaliśmy - mówi Maria Gulanowska ze Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami.

Póki co, wolontariusze robią wszystko, aby jak najwięcej psiaków znalazło swoje wymarzone domy. Niedawno pisaliśmy o efektach ich pracy.

- Alfina pojechała do Wrocławia, Fanta do Konina, Lisek trafił do Gdańska, kilka czworonogów zamieszkało w Warszawie. Dobrusia znalazła dom aż w Wielkiej Brytanii. Wiele psów to niemłode i schorowane stworzenia. To nie zniechęciło ich nowych właścicieli do adopcji - wyliczała M. Gulanowska.

Przypomnijmy, że od 2016 roku, placówka nie przyjmuje już nowych zwierząt. Spośród blisko 200 psów przebywających w tej chwili w Krzesimowie, tylko 23 pochodzą ze Świdnika. Po ewentualnym wygaszeniu placówki, obowiązkiem wszystkich gmin będzie odebranie „swoich” czworonogów i zapewnienie im utrzymania w innym miejscu. Problemem może okazać się jednak ponad setka psów, które nie są przypisane do żadnej z gmin.

- Dostrzegamy problemy, z jakimi boryka się schronisko, dlatego chcemy, na tyle ile jest to możliwe, pomóc. Zorganizowaliśmy piknik rodzinny promujący adopcję, staramy się pośredniczyć w rozmowach na temat sponsoringu z miejskimi spółkami - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

W ubiegłym roku, przetarg na odłów i utrzymanie psów z naszej gminy wygrało schronisko „Pieski Świat” w miejscowości Bazar.

- Przez ostatni rok trafiło tam zaledwie 12 zwierzaków ze Świdnika. Jeden, z powodu choroby, musiał zostać uśpiony. Pozostałe znalazły już nowe domy. To sygnał, że problem z bezdomnymi zwierzętami na terenie naszego miasta jest coraz mniejszy - mówi Monika Wójcik ze świdnickiego magistratu.

Warto też przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku został zniesiony obowiązek opłaty za posiadanie psa. Kwotę tę można teraz przekazać, w formie darowizny, schronisku w Krzesimowie.

Najczęściej czytane