Znikną na dobre? - Świdnik - wysokich lotów

środa, 03 styczeń 2018 15:27

Znikną na dobre?

Napisał 

Corvus frugilegus, czyli gawron - to z nim walczą urzędnicy. Jeszcze przed końcem roku, korzystając z przerwy w okresie lęgowym, zlikwidowano gniazda zlokalizowane w 12 koloniach na terenie naszego miasta.

Przedstawiciele ratusza próbowali rozwiązać problem uciążliwych sąsiadów już na wiele sposobów, do tej pory to ptaki były górą. W przeszłości, zastanawiano się nad wynajęciem sokolnika, jednak w przypadku Świdnika, jego praca mogłaby nie dać spodziewanych efektów, ze względu na usytuowanie siedzib gawronów w kilku punktach, na dużym obszarze. Dodatkowo, usługi sokolnika są również dosyć kosztowne. Kolejnym pomysłem na pozbycie się latającego problemu miała być nowoczesna technika. W ubiegłym roku, nad Świdnikiem pojawił się dron emitujący odgłosy drapieżników i dręczonych ptaków. To rozwiązanie okazało się skuteczne i istnieje duża szansa, że urządzenie znów zobaczymy na niebie. Korzystając z przerwy w okresie lęgowym (który trwa od początku marca do końca października), zdecydowano o usunięciu gniazd znajdujących się na wysokich drzewach.

 - To bardzo skuteczna metoda. Teraz najważniejsze, aby ptaki nie odbudowały swoich gniazd. Prace przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku obejmowały obszar pomiędzy al. Lotników Polskich, ul. Targową, ul. Kosynierów oraz ul. Racławicką w Świdniku. Należy pamiętać, że możliwość działania mieliśmy tylko na gruntach należących do miasta - tłumaczy Przemysław Kozień z Urzędu Miasta.

Obszar, z którego usunięto gniazda, obejmował teren przy budynkach wielorodzinnych na ul. Słowackiego 1, Słowackiego 5, ul. Kochanowskiego 4, ul. Niepodległości 16, ul. Niepodległości 17, ul. Baczyńskiego 4, 3-go Maja 4 i 6 oraz północnej stronie ul. Głowackiego i południowej ul. 3-go Maja 10. Likwidowano gniazda również w pobliżu skweru, pomiędzy sądem, a budynkiem przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 14, przy przedszkolach nr 2 i 6, a także obok placu zabaw przy ul. Reja. Gniazda zniknęły z ul. Hallera i Okulickiego oraz terenu za Urzędem Miasta.