Wydrukuj tę stronę
środa, 03 styczeń 2018 13:27

Witamy na świecie

Napisała 
Na zdjęciu od lewej Filip i Aurelia. Na zdjęciu od lewej Filip i Aurelia.

Aurelia, Bryan i Filip. To imiona dzieci, które przyszły na świat w świdnickim szpitalu pierwszego stycznia 2018 roku. Jak przyznają ich rodzice, niektórym bardzo zależało, aby urodzić się jeszcze w 2017 roku.

Pierwszy w 2018 roku urodził się Bryan, syn Moniki i Łukasza. Chłopiec przyszedł na świat tuż po rozpoczęciu się Nowego Roku, bo o 1.38.

- Bardzo chcieliśmy doczekać do północy, żeby był noworoczniaczkiem. Na szczęście, udało się. Mały waży 3,450 kg i ma 53 cm długości. Bryanek ma też starszą siostrę, która bardzo się cieszy, że ma brata, ale tęskni już za mamą - mówi pani Monika.

Niecałe trzy godziny później, bo o 4.00 nad ranem, urodził się Filip, syn Dominiki i Piotra, a jednocześnie kolega z sali Bryana. Chłopiec również ma 53 cm, a waży 3,300 kg.

- To nasze pierwsze dziecko - opowiada pani Dominika. - Termin mieliśmy na 30 grudnia. Wtedy też zaczęły się skurcze, ale obiecałam sobie, że się nie dam. Do szpitala przyjechaliśmy dopiero 31 grudnia przed północą. Filip to dla nas najpiękniejszy prezent.

Pierwszego dnia nowego roku na świat przyszła także Aurelia, córka Karoliny i Tomasza. Planowo, dziewczynka miała urodzić się 3 stycznia, ale bardzo chciała wcześniej poznać swoich rodziców.

- Aurelka ważyła po porodzie 3,350 kg, a mierzyła 54 cm. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. To najlepszy prezent na Nowy Rok - mówi pani Karolina.

To dopiero początek 2018 roku, ale już teraz można założyć, że przybędzie w nim wielu małych obywateli. Jak informuje dr Lidia Pachuta-Węgier, kierownik oddziału noworodków z patologią noworodkową w świdnickim szpitalu, liczba urodzeń rośnie z roku na rok.

- W 2013 roku przyjęliśmy 673 porody, w kolejnym 711, później 808 i 854. W ubiegłym roku liczba wzrosła do 924 dzieci. Jeśli chodzi o płeć, zachowana jest równowaga. W jednym miesiącu rodzi się trochę więcej chłopców, a w drugim dziewczynek.  Zdecydowanie coraz więcej przyjmujemy pacjentek ze Świdnika. Są to, między innymi panie, które kilka lat temu rodziły pierwsze dzieci w Lublinie, a teraz przychodzą na nasz oddział. Robimy wszystko, aby mamy były zadowolone z pobytu u nas - mówi dr L. Pachuta-Węgier.