• Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
wtorek, 02 styczeń 2018 14:32

Cel osiągnięty

Napisał 
Cel osiągnięty fot. K. Wiśniewski / kaplus.pl

430 346 obsłużonych pasażerów – z takim wynikiem, ubiegły rok zamknął Port Lotniczy Lublin. To oznacza lepszy rezultat od zakładanych 400 tysięcy, ale przede wszystkim wzrost o blisko 14% w porównaniu z 2016 rokiem.

W ciągu 5 lat, z lotniska skorzystało blisko 1,5 mln pasażerów i wykonano ponad 18 200 operacji lotniczych. W ostatnim miesiącu minionego roku obsłużono 35 933 osoby (wzrost o 36,15% w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r.). Jest to najlepszy grudzień w historii portu. W tym czasie zanotowano 363 operacji lotniczych (wzrost o 66,51%).

- To nie tylko sukces lotniska, ale i naszego samorządu, który założył spółkę i od początku wspierał pomysł budowy portu lotniczego w Świdniku. Dzisiaj korzystamy z niego, nie tylko latając do kilkunastu miast. Lotnisko bowiem oddziałuje na miasto i cały region. Otrzymaliśmy nowoczesny system dróg dojazdowych, podnieśliśmy wartość inwestycyjną terenów, a w bezpośrednim sąsiedztwie portu utworzyliśmy Strefę Aktywności Gospodarczej - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Jakich wyników możemy się spodziewać w przyszłym roku? Podczas przedświątecznego spotkania, przedstawiciele portu wspominali o przekroczeniu 500 tys. pasażerów. Warto jednak przypomnieć, że zamknięta zostanie baza operacyjna WizzAir. Zarząd PLL nie traktuje tego jednak w kategoriach tragedii:

- Przede wszystkim nie tracimy trzech, lecz dwa kierunki, ponieważ do Tel-Awiwu latają również samoloty PLL Lot. Poza tym, trwają rozmowy na temat przywrócenia połączenia ze stolicą Izraela cztery razy w tygodniu, przez przejęcie dwóch rejsów przez polskiego przewoźnika - mówił Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy portu. - Obawiających się o statystyki pasażerskie, również chciałbym uspokoić. Węgierskie linie planują wprowadzić na kilku kierunkach, na przykład Eindhoven czy Luton, obsługę samolotami Airbus A321, które zabierają na pokład o 50 osób więcej niż A 320. Dzięki obecności sześciu przewoźników na naszym lotnisku, możemy mówić o stabilności, a także perspektywie rozwijania naszej siatki lotów. W prognozach na rok 2018 zakładamy, że z Portu Lotniczego Lublin będzie realizowanych, co najmniej, 14 kierunków, dających około 36 rotacji wykonywanych tygodniowo i ponad 550 tys. oferowanych miejsc.

Najczęściej czytane