• Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
poniedziałek, 01 styczeń 2018 09:06

Tak minął rok... część II

Napisała 

Przeczytaj, co wydarzyło się w 2017 roku w Świdniku. Zapraszamy na przegląd drugiego półrocza.

Pędzili przez Świdnik

Ze Świdnika wystartował 5 etap 28. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.

czytaj więcej...

Teatralne święto

Już po raz dwunasty, plac Konstytucji 3 maja zmienił się w teatralną scenę. W tym roku, oprócz spektakli, organizatorzy przygotowali warsztaty, dzięki którym świdniczanie mogli zobaczyć jak wygląda praca reżysera, kostiumologa czy scenarzysty.

czytaj więcej...

Zwyciężyli, dla koni

Dwójka studentów Ola Wołodźko i Rafał Wójcik byli w drodze od 13 lipca. Wyruszyli ze Świdnika, w 500-kilometrową podróż. Ich celem było dojechanie w ciągu 7 dni do Tary, czyli miejsca, gdzie od lat funkcjonuje schronisko dla koni.

czytaj więcej...

Świdniczanin wicemistrzem

Piotr Usidus, nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku, zajął II miejsce w Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Triathlonie.

czytaj więcej...

Święto policji

24 lipca to dla wszystkich policjantów data wyjątkowa. 98 lat temu, powołano do życia Polską Policję Państwową.

czytaj więcej...

Mamy rekord!

Blisko 30 mln zł z funduszy unijnych wpłynie do miejskiego budżetu. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę kolektora wód deszczowych.

czytaj więcej...

Plaża na lotnisku

To może być hit tegorocznych wakacji. W sąsiedztwie hali odlotów świdnickiego lotniska zostały usadowione dwa boiska do siatkówki plażowej.

czytaj więcej...

 

Lotnisko z rekordem

Tak dobrego miesiąca, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów, na świdnickim lotnisku jeszcze nie było. W lipcu przewinęło się przez nie 45 559 osób.

czytaj więcej...

Pokazali jak się biega

Ponad pół tysiąca zawodników stanęło na starcie imprezy „Bieg Szlak Trafi”, zorganizowanej w Parchatce i okolicach. Uczestnicy rywalizowali na trzech dystansach - 7, 21 i 57 km. Po raz kolejny rewelacyjnie spisali się sportowcy ze Świdnika. Artur Jendrych był najlepszy w biegu ultra, a Cezary Bednarz dotarł do mety jako trzeci.

czytaj więcej...

 

 

Pamięci bohaterów września

W piątek, w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej świdniczanie uczcili pamięć żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny.

czytaj więcej...

Będą nowe przedszkola

Od przyszłego roku szkolnego będą działać dodatkowe grupy dla maluchów w SP nr 5. Równocześnie rozpoczną się prace przy budowie nowego przedszkola z oddziałami żłobkowymi przy ul. Klonowej.

czytaj więcej...

„Zabawa” dla wyczynowców

Takiego miejsca w Świdniku jeszcze nie ma. Na asfaltowym boisku przy ul. 3 Maja we wrześniu rozpoczął się montaż urządzeń przeznaczonych do uprawiania StreetWorkoutu i Kalisteniki.

czytaj więcej...

Trenowały w Świdniku

Nieco ponad godzinę trwał trening reprezentacji Polski kobiet na stadionie miejskim w Świdniku.

czytaj więcej...

Kielecka premiera giganta

Leonardo Helicopters pochwalił się w Kielcach śmigłowcem AW101. Maszyna wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających targi. Również dlatego, że śmigłowiec jest wystawiony do dwóch przetargów dla polskiego wojska. Jeśli w nich zwycięży, nawet w całości może być produkowany w Świdniku.

czytaj więcej...

Canto podbija Europę

 

Dziewczęta z miejskiego chóru Canto, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 pod dyrekcją Ewy Bieniek, miały niezwykle udane zakończenie wakacji. Zajęły drugie miejsce w Ohrid Choir Festival w Macedonii.

czytaj więcej...

Puchar został w Świdniku

 

Żółto-niebiescy triumfowali w Memoriale Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii. Gospodarze, w dwóch meczach oddali rywalom tylko jednego seta.

czytaj więcej...

Miliony dla średnich miast

 

Po około 10 mln zł otrzymają miasta powiatowe ze środków unijnych. Pieniądze będą wykorzystywać na rewitalizację i nie będą musiały o nie walczyć w konkursach. O startującym programie rozmawiali, w Świdniku, burmistrzowie 15 miast z całego regionu.

czytaj więcej...

Honorowy tytuł dla bohaterki

 

Świdnicka młodzież, po raz kolejny, miała okazję spotkać się z byłymi więźniarkami obozu dla kobiet w Ravensbrück. Alicja Gawlikowska, Marianna Bogusz i Wanda Rosiewicz przybyły do naszego miasta na zaproszenie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

czytaj więcej...

25 lat służby mieszkańcom

Każdego dnia dbają o przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo w mieście. Świdnicka Straż Miejska, która powstała w 1992 roku, jest jedną z najstarszych w kraju. W październiku obchodziła swoje 25-lecie.

czytaj więcej...

Puchar Polski dla Grzegorza

Drugi raz w naszym kraju rozgrywany był puchar Polski w kręglach klasycznych osób niewidomych i słabowidzących. W imprezie wziął udział jeden z najlepszych zawodników w tej konkurencji, Grzegorz Kanikuła.

czytaj więcej...

Taki będzie nowy plac

 

Fontanny, zdroje uliczne, odnowiona wieża zegarowa, iluminacje i jasnobeżowa nawierzchnia. Tak, po rewitalizacji, ma wyglądać pl. Konstytucji 3 maja. Projektanci właśnie pokazali pierwsze wizualizacje. Prace budowlane ruszą już wiosną przyszłego roku.

czytaj więcej...

Świdnik na zielono

 

Zielone serca, stroje i iluminacja Centrum Kultury. Nasze miasto po raz pierwszy dołączyło do obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

czytaj więcej...

Święto pedagogów

 

Optymizmu, pomyślności, sukcesów w pracy, wdzięczności i życzliwości od wychowanków i rodziców - takie, między innymi, życzenia popłynęły do świdnickich nauczycieli oraz pracowników szkół, zgromadzonych w sali kameralnej Centrum Kultury, na uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej.

czytaj więcej...

Muszkieterowie w Świdniku

Budowa już się rozpoczęła. W połowie przyszłego roku market Bricomarche powinien być gotowy. Sieć ujawnia również, że nie tylko taki sklep ma w planach.

czytaj więcej...

Tak zdecydowali świdniczanie

Wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane w ramach 3. edycji świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przyszłoroczna lista zadań i inwestycji zwiększy się o 15 pozycji.

czytaj więcej...

Najzdolniejsi nagrodzeni

 

Uczniowie otrzymali stypendia naukowe, przyznawane przez burmistrza Waldemara Jaksona za rok 2016/2017. Listy gratulacyjne wręczono również rodzicom najzdolniejszej młodzieży. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury.

czytaj więcej...

Komunikacyjna rewolucja

 

Władze miejskie chcą wziąć pod uwagę przynajmniej część wniosków z ankiet wypełnianych przez mieszkańców. Oprócz zwiększenia częstotliwości, przede wszystkim linii 55, szykuje się jeszcze jedna wielka zmiana.

czytaj więcej...

Nagrodzeni przez premiera

 

Uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się we wtorek, w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

czytaj więcej...

Święto Niepodległości

 

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. To właśnie w ten dzień, 99 lat temu, Polska odzyskała wolność i wróciła na mapy Europy. W oknach świdnickich mieszkań pojawiły się biało-czerwone flagi, a na placu Konstytucji 3 maja odbyły się rocznicowe uroczystości.

czytaj więcej...

Świętowali na sportowo

 

Piętnasta edycja świdnickich Biegów Niepodległości za nami. W tym roku, pomimo kapryśnej pogody, na starcie stanęło około 1000 osób.

czytaj więcej...

Czas na Air Festival

 

Pokazy samolotów wojskowych, cywilnych, historycznych i śmigłowców. Nawet 30 tys. widzów dziennie, wielki rozmach i unikalne maszyny. Tak ma wyglądać pierwszy Air Festival w Świdniku.

czytaj więcej...

Świętowali urodziny

 

Od Stali Świdnik, przez Fabryczny Klub Sportowy, do Miejskiego Klubu Sportowego Avia. Żółto - niebiescy kończą w tym roku 65 lat.

czytaj więcej...

Święto jazzu za nami

 

Szesnasta edycja Świdnik Jazz Festival przeszła do historii. Trzydniowe święto jazzu przyciągnęło wielu miłośników tego gatunku muzyki.

czytaj więcej...

Docenieni za pracę

 

Podziękowania za wzorową pracę otrzymały osoby, od lat pracujące PZL-Świdnik. Uroczystość odbyła się dziś, w budynku zakładu.

czytaj więcej...

Oni tworzą kulturę

 

Już po raz kolejny przyznano nagrody i stypendia artystyczne osobom zasłużonym w kulturze.

czytaj więcej...

Trzynasty na świecie

 

Dobre wiadomości dotarły do nas z chińskiego Chengdu. Karol Serwin, biorący udział w Urban Cycling World Championship zajął trzynaste miejsce wśród trialowców. Impreza miała rangę mistrzostw świata.

czytaj więcej...

Rekordowe bieganie

 

Z roku na rok jest ich coraz więcej. W grudniu, na ulice naszego miasta wybiegło 500 uczestników 4. edycji Charytatywnego Biegu Mikołajkowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Biegający Świdnik.

czytaj więcej...

Czytelnia jak nowa

 

Nowe stanowiska komputerowe, telewizor, wkrótce konsole Play Station, tablety, zmienione nie do poznania pomieszczenia. W grudniu oficjalnie zainaugurowano działalność MediaStrefy, którą stanowi zmodernizowana część biblioteki.

czytaj więcej...

Urząd na Mikołaja

 

Mieszkańcy zwiedzali, Mikołaj dawał prezenty W środę drzwi Urzędu Miasta się nie zamykały. Nową siedzibę odwiedziły przedszkolaki, świdniccy uczniowie i tłumy mieszkańców. Najmłodsi mogli liczyć na spotkanie z Mikołajem, starsi na zwiedzanie ratusza z przewodnikiem.

czytaj więcej...

Pięć lat pod skrzydłami

 

Port Lotniczy w Świdniku obsłużył w tym 2017 roku 430 tys. pasażerów. Plany na 2018 rok mówią o przekroczeniu 0,5 mln. Władze portu lotniczego podsumowały 5-lecie jego działalności.

czytaj więcej...

W intencji ludzi lotnictwa

 

Tradycyjnie już, w kościele pw. św. Józefa zebrali się ludzie lotnictwa, między innymi ze Świdnika, Lublina, Radawca, Dęblina, by w dzień swojej patronki, Matki Bożej Loretańskiej, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo.

czytaj więcej...

Negocjacje przy basenach

 

Z rozmów na temat budowy obiektów przy ul. Fabrycznej wycofała się Skanska, ale natychmiast rozpoczęły się negocjacje z kolejną dużą firmą. Przedstawiciele ratusza liczą, że uda się je zakończyć sukcesem. Tym bardziej, że w przyszłorocznym budżecie na ten cel zostało zapisane 15 mln zł.

czytaj więcej...

Rok wielkich przedsięwzięć

 

Takiego budżetu w Świdniku jeszcze nie było. Na same inwestycje przeznaczono prawie 60 mln zł. Przedstawiciele ratusza zapowiadają m.in. przebudowę pl. Konstytucji 3 maja, rozpoczęcie budowy kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej, ul. Kusocińskiego czy kolejny etap powstawania kolektora wód deszczowych.

czytaj więcej...

Kto zdobędzie tytuł?

 

Kapituła Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Świdnika Roku 2017 wyłoniła kandydatów do tytułu. Zostaną oni teraz poddani ocenie świdniczan. Wyniki głosowania poznamy 20 stycznia przyszłego roku, podczas II Świdnickiego Balu Sportu.

czytaj więcej...

Targ już się szykuje

 

Obecny wygląd miejskiego bazaru już niedługo przejdzie do historii. Do Urzędu Miasta właśnie wpłynęło pozwolenie na jego przebudowę.

czytaj więcej...

Już otwarte

 

McDonald's w Świdniku staje się faktem. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie słynnej na całym świecie restauracji typu fast food.

czytaj więcej...

Unijne miliony na Nowy Rok

 

Pieniądze już są i to nie byle jakie, bo 17 mln zł. Tyle dofinansowania udało się uzyskać miejskim urzędnikom na budowę ul. Kusocińskiego. Do tej kwoty trzeba będzie dołożyć ok. 14 mln zł. Najważniejsze jednak, że wielka inwestycja już może ruszać.

czytaj więcej...

Najczęściej czytane