• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
piątek, 29 grudzień 2017 13:57

Unijne miliony na Nowy Rok

Napisał 
Unijne miliony na Nowy Rok fot. Urząd Miasta Świdnik

Pieniądze już są i to nie byle jakie, bo 17 mln zł. Tyle dofinansowania udało się uzyskać miejskim urzędnikom na budowę ul. Kusocińskiego. Do tej kwoty trzeba będzie dołożyć ok. 14 mln zł. Najważniejsze jednak, że wielka inwestycja już może ruszać.

Tuż po świętach, przedstawiciele świdnickiego ratusza, pojawili się w Urzędzie Marszałkowskim. Powodem wizyty było podpisanie umowy na dofinansowanie budowy ul. Kusocińskiego. - Wywalczyliśmy 17 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodatkowo w budżecie zapewniamy na inwestycję 14 mln zł. Wkrótce ogłaszamy przetarg na budowę. Idziemy w dobrą stronę! - nie ukrywał radości Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Budowa ul. Kusocińskiego będzie jedną z największych miejskich inwestycji w najbliższym czasie. Poprzedziły ją długie miesiące przygotowań. Za opracowanie projektu inwestycji odpowiedzialny był powiat, choć pieniądze na dokumentację wyłożyło miasto. Do zadań starostwa należało również uzyskanie pozwolenia ZRID, umożliwiającego zdobycie gruntów potrzebnych pod budowę na podstawie specustawy. Dzięki temu działki można przejąć bardzo szybko, bo w ciągu kilku miesięcy od wydania pozwolenia. Powiat uzyskał je pod koniec października i od tego czasu miał dwa miesiące na wycenienie potrzebnych działek i przedstawienie właścicielom decyzji o przejęciu gruntów wraz z propozycją finansową. Jeśli mieszkańcy zdecydują się w ciągu miesiąca na przekazanie starostwu swojej nieruchomości, mogą liczyć na 5 proc. dopłatę do zaproponowanej kwoty.

Wstępnie powiatowi urzędnicy założyli, że wykup działek pochłonie ok. 4,5 mln zł. Z tej kwoty 2,8 mln zł będzie pochodziło z miejskiego budżetu, resztę dołoży starostwo. Natomiast budową całej ulicy zajmie się ratusz. W budżecie na 2018 rok świdniccy radni zabezpieczyli na rozpoczęcie tego zadania 5,3 mln zł. Ul. Kusocińskiego połączy miasto z ekspresową „siedemnastką” i ułatwi dojazd do lotniska osobom podróżującym od strony Chełma czy Zamościa. Według planów, powstanie ponad 2-kilometrowa droga z chodnikami i ścieżką rowerową, rondem u zbiegu z ul. Modrzewiową i al. NSZZ „Solidarność” oraz skrzyżowaniami z ulicami Morsztyna, Asnyka, Konopnickiej, Turkusową, Orzeszkowej, Rubinową i Kolorową, zlokalizowanymi zarówno po stronie gminy Świdnik jak i Mełgiew.

Tymczasem na ul. Kusocińskiego już trwają pierwsze prace, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem budowy drogi. Pracownicy miejskiej spółki PK Pegimek wymieniają sieć kanalizacyjną. Usuwane są kamionkowe rury pamiętające lata 80-te, a w ich miejsce jest układana nowoczesna instalacja.

Najczęściej czytane