• Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
czwartek, 28 grudzień 2017 15:14

Paczki dla bohaterów

Napisała 

Bożonarodzeniowe paczki wręczono dziś kombatantom polskiego podziemia niepodległościowego ze Świdnika. Akcja „Pomóżmy Bohaterom”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, ma  wzmocnić więzi młodych Polaków z bohaterami walk o niepodległość, którzy bronili Ojczyzny przed inwazją hitlerowską i sowiecką.

- Przeprowadziliśmy ostatnio wiele akcji charytatywnych, choćby „Pomóżmy Polakom na Wschodzie”, natomiast to jest pierwsza zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej - powiedział burmistrz Waldemar Jakson, - Dzięki niej pomagamy bohaterom z najbliższego środowiska. Walczyli w różnych organizacjach. Nie różnicowaliśmy, którą drogą szli po wolność kraju. Ważne, że szli.

Współorganizator inicjatywy Michał Kamela, dowódca świdnickiej Jednostki Strzeleckiej 2063 im. sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, dodał:

- Chcemy uhonorować 22 osoby za walkę o wolną Polskę, w latach 1939-1963. W paczkach są środki czystości, chemia gospodarcza, żywność długoterminowa, czyli artykuły, które teraz bardzo się przydadzą. Przez dłuższy okres historii powojennej o Żołnierzach Wyklętych i Armii Krajowej, WiN, NSZ nie mówiło się wcale. Tą symboliczną paczką chcemy przywrócić pamięć o nich i kultywować to, co dla nas wszystkich zrobili.

- Okupanci ze wschodu i zachodu chcieli pozbawić nas patriotyzmu - powiedział Tadeusz Szkołut, jeden z uhonorowanych bohaterów. - A naród polski ma to do siebie że jest przywiązany do swojej mowy, tożsamości i wiary. Tam, ggdzie ginie, wiara nie ma patriotyzmu. Dlatego cieszy mnie ten ogromny szacunek i wdzięczność, którymi otaczani są dziś kombatanci.

Bożonarodzeniowe podarunki otrzymali: Józef Chudyga, Halina Czempik, Jan Fik, Kazimierz Kropiwnicki, Władysław Piebiak, Władysława Sitarczuk, Zofia Ulewicz, Michał Sużyk, Stanisława Marczak, Władysław Radomski, Andrzej Żubr, Stanisław Denis, Anna Bugalska-Turek, Jan Duda, Tadeusz Szkołut, Maria Nosażewska, Janina Kręglicka i Ewa Szalecka-Gronek.

słs

Najczęściej czytane