• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
piątek, 29 grudzień 2017 08:19

Nowe kamery gotowe

Napisał 

25 nowych kamer pojawiło się na ulicach Świdnika. Już teraz, strażnicy mają podgląd do 85 urządzeń zlokalizowanych na terenie całego miasta.

Kilka tygodni temu komenda SM zaprosiła świdniczan do wypełniania specjalnych ankiet. Można było w nich wskazać konkretne lokalizacje oraz wymienić miejsca niebezpieczne, które potrzebują dodatkowego nadzoru.

- Zainteresowanie ankietami było bardzo duże - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej. - Otrzymaliśmy kilkaset formularzy. Na ich podstawie wybraliśmy te obszary, w których zostaną zamontowane nowe kamery. Jest to nowoczesny sprzęt, pozwalający rejestrować wszelkie zdarzenia w jakości HD.

Mieszkańcy zwracali uwagę na konieczność instalacji monitoringu przy ul. Kruczkowskiego, czyli przy dawnym skate parku. W tym miejscu była kamera, ale wymieniono ją na nową i dodatkowo umieszczono drugie urządzenie na bloku przy ul. Wyspiańskiego. Kamera pojawiła się także w sąsiedztwie ul. Bankowej i za Szkołą Podstawową nr 5. Urządzenie obejmuje swoim zasięgiem m.in. miasteczko ruchu drogowego.

Nowoczesny monitoring zainstalowano także przy ul. Głowackiego. Obrotowa kamera strzeże m.in. placu zabaw i zewnętrznej siłowni. Nowością jest również monitoring przy nowym rondzie u zbiegu ul. Szkolnej, gen. Tadeusza Góry i al. Lotników Polskich oraz rondzie „z helikopterem”, gdzie zamontowano aż trzy urządzenia.

- W tym miejscu jest dużo kolizji, dodatkowo rowerzyści skarżą się na kierowców wymuszających pierwszeństwo przejazdu - tłumaczy Janusz Wójtowicz.

Kamery zostaną zamontowane również na budynku Straży Miejskiej przy ul. Hallera. Urządzenia będą skierowane na otoczenie Przedszkola Integracyjnego nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 7.

Nowością jest pięć kamer, które rozpoznają numery tablic rejestracyjnych. Zamontowano je przy drogach wyjazdowych ze Świdnika: na al. Jana Pawła II, ul. Sportowej, Wyszyńskiego oraz przy skrzyżowaniach Niepodległości z Kosynierów i Racławickiej z Kosynierów.

Zakup nowych urządzeń możliwy był dzięki wsparciu z rządowego projektu "Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" realizowanego poprzez gminny program "Widzę, Reaguję"

Najczęściej czytane