• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
czwartek, 21 grudzień 2017 14:59

Rok wielkich przedsięwzięć

Napisał 

Takiego budżetu w Świdniku jeszcze nie było. Na same inwestycje przeznaczono prawie 60 mln zł. Przedstawiciele ratusza zapowiadają m.in. przebudowę pl. Konstytucji 3 maja, rozpoczęcie budowy kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej, ul. Kusocińskiego czy kolejny etap powstawania kolektora wód deszczowych. Dziś rekordowy budżet przyjęli radni.

Nie ma wątpliwości, że przed miejskimi urzędnikami stoi w przyszłym roku wiele wyzwań. W planie wydatków jest rekordowa kwota, bo sięgająca blisko 188 mln zł. Z tego prawie 60 mln zł ma zostać wydane na inwestycje.

- Przed nami bardzo dużo pracy. Rozpoczynamy wiele potężnych inwestycji, na które czekają mieszkańcy - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Będziemy inwestować w wiele sfer, bo naszym priorytetem jest zrównoważony rozwój całego miasta. Nie zapominamy o drogach z czołowym zadaniem, jakim jest budowa ul. Kusocińskiego. W planach są również ul. Rejkowizna, Akacjowa, Brzegowa i Hallera. Na kolejne inwestycje drogowe będziemy przygotowywać dokumentacje.

Bardzo dużo będzie się działo także w inwestycjach sportowych.

- Dla mieszkańców mamy już nowe korty, ale zdajemy sobie sprawę, że to za mało. Dlatego od kilku lat przygotowujemy się do bardzo dużej inwestycji, jaką jest budowa całego kompleksu sportowego przy ul. Fabrycznej. W przyszłym roku zapisaliśmy na ten cel ponad 15 mln zł - wymienia W. Jakson.

Centrum rekreacyjno-wypoczynkowe ma się składać z kompleksu otwartych i krytych basenów. W jego skład wejdzie także hala widowiskowo-sportowa i zielony park wyposażony w tężnie i miejsca odpoczynku dla młodszych i starszych świdniczan. W kompleksie znajdzie się także plaża i cały zespół boisk sportowych do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę.

- Miasto powinno się rozwijać równomiernie. Dlatego staramy się planować inwestycje w taki sposób, żeby każda sfera życia mogła iść do przodu. Stąd decyzja o inwestowaniu również w oświatę. W przyszłorocznym budżecie mamy pieniądze na kolejne oddziały dla przedszkolaków i przygotowanie projektu nowego żłobka. Będziemy budować także place zabaw dla najmłodszych, boisko i strefę aktywności - wylicza W. Jakson.

Wielka zmiana czeka również pl. Konstytucji 3 maja. W tej chwili specjaliści zajmują się przygotowaniem dokumentacji na tę inwestycję. Pokazali już wizualizację nowego centrum Świdnika. Jak zapowiadali kilka tygodni temu przedstawiciele ratusza, przebudowa ma się zakończyć w przyszłym roku.

- Na wiele z tych ogromnych inwestycji udało się nam zdobyć pieniądze unijne. Jest to wielka ulga dla naszego budżetu, ale również szansa na szybszy rozwój. Możemy się pochwalić rekordową dotacją na budowę kolektora. Zdobyliśmy na nią blisko 30 mln zł. Mamy zarezerwowane ok. 17 mln zł na budowę ul. Kusocińskiego i kolejne 10 mln zł na rewitalizację. Z tych pieniędzy najprawdopodobniej skorzystamy m.in. przy przebudowie pl. Konstytucji 3 maja - tłumaczy burmistrz Świdnika.

Ale choć budżet jest w tym roku rekordowy, to nie wszystkie postulaty zgłaszane przez mieszkańców czy radnych udało się w nim zmieścić. - Za każdym razem staramy się wszystkich wysłuchać. Dokładnie analizujemy zgłaszane oczekiwania. Niestety w budżecie mamy ograniczone środki, bo pieniędzy nie może zabraknąć choćby na funkcjonowanie szkół czy opiekę społeczną. Musimy się także stosować do procedur i prawa, a te ściśle określają choćby możliwy poziom zadłużenia – dodaje Waldemar Jakson. - Cieszę się jednak, że od lat udaje się nam skutecznie realizować wizję rozwoju miasta i co roku przeznaczać duże pieniądze na kolejne inwestycje.

Projekt przyszłorocznego budżetu zyskał również uznanie wśród radnych, którzy jednogłośnie opowiedzieli się "za" jego przyjęciem.

Największe inwestycje przyszłorocznego budżetu:
• Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej - 15,75 mln zł (cała inwestycja - 32 mln zł)
• Rozbudowa systemu oczyszczania i odprowadzania wód deszczowych – 9,9 mln zł (cała inwestycja - 31,5 mln zł)
• Przebudowa placu Konstytucji 3 maja – 9 mln zł (cała inwestycja - 12 mln zł)
• Budowa ul. Kusocińskiego - 5,3 mln zł (cała inwestycja - 28,3 mln zł)
• „Mobilny LOF” (budowa dworca przesiadkowego) – 4,1 mln zł (cała inwestycja – 13,3 mln zł)
• Budowa ul. Rejkowizna – 1,75 mln zł
• „Zielony LOF” (zagospodarowanie terenów zielonych zlokalizowany między budynkiem Przychodni Brzeziny i Zespołu Szkół nr 2 a ul. Wyszyńskiego, pomiędzy ul. Spadochroniarzy i al. Lotników Polskich, park miejski przy ul. Fabrycznej, teren po nieczynnym wysypisku odpadów) – 1,2 mln zł (cała inwestycja – 3,9 mln zł)
• Przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 5 dla potrzeb przedszkola ( powstanie 2 oddziałów dla łącznie 50 dzieci) – 1 mln zł
• Przebudowa ul. Akacjowej (wykonanie 430 metrów drogi) - 700 tys. zł
• Przebudowa ul. Brzegowej w Świdniku (wykonanie 1,6 km drogi) – 600 tys. zł
• Wykonanie drogi dojazdowej do działek, na których powstaną bloki z programu Mieszkanie Plus – 600 tys. zł
• Przebudowa skrzyżowania al. Lotników Polskich z ul. Rejkowizna i Klonową – 500 tys. zł
• Przebudowa targowiska przy ul. Targowej - 500 tys. zł (cała inwestycja - 2 mln zł)

Najczęściej czytane