• rodzinka
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 06 grudzień 2017 08:12

Są powody do zadowolenia

Napisał 
Są powody do zadowolenia fot. K. Wiśniewski / kaplus.pl

W przedostatnim miesiącu 2017 roku, Port Lotniczy Lublin może pochwalić się imponującym wynikiem. Obsłużono o ponad 47% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W listopadzie lotnisko obsłużyło 35 270 pasażerów. Lepsza niż przed rokiem wypada także statystyka operacji lotniczych. Było ich 388, czyli o ponad 42 procent więcej niż w 2016 roku.

Był to najlepszy listopad w historii lotniska. Z pewnością uda się zrealizować założony na rok 2017 plan obsługi 400 tys. pasażerów. Obecnie mamy sześciu przewoźników, w tym trzy największe, tanie linie lotnicze w Europie - Ryanair, Wizz Air i easyJet. Nie może się tym pochwalić żadne inne lotnisko w Polsce - mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Od początku funkcjonowania lotniska, czyli od 17 grudnia 2012 roku do końca listopada tego roku obsłużono 1420189 pasażerów. Liczba operacji wykonanych w tym czasie wyniosła 18184.

W tej sytuacji dosyć zaskakująca wydaje się decyzja węgierskiego Wizz Air o likwidacji bazy operacyjnej w PLL. Swój ruch tłumaczy optymalizacją siatki połączeń. Dla pasażerów naszego regionu oznacza to utratę 3 połączeń: do Tel Awiwu, Doncaster/Sheffield i Liverpoolu. Loty obsługiwane będą do 20 czerwca przyszłego roku.

- Kontynuujemy rozmowy z naszymi parterami, dotyczące rozwoju siatki. Sytuacja dodatkowo mobilizuje nas do podjęcia intensywnych działań, by trasami oferowanymi dotychczas przez Wizz Air zainteresować innych przewoźników - dodaje przedstawiciel portu.

Tymczasem, branżowe media donoszą, że jeden z zakupionych przez PLL LOT Boeingów 737 MAX 8, będzie latał, między innymi na trasie z Portu Lotniczego Lublin do Tel Awiwu. Przewoźnik, do końca 2019 roku ma dysponować sześcioma takimi maszynami.

Najnowsze dzieło amerykańskiego koncernu cechuje nie tylko komfort podróżowania. To samolot niezwykle ekonomiczny, który może pokonać dystans nawet 5750 km. Na jego pokładzie znajdziemy 186 miejsc, w trzech klasach - biznes, premium i ekonomicznej. Pierwsza maszyna jest już w Polsce i będzie obsługiwała trasę ze stolicy do Londynu. Kolejną LOT skieruje do Madrytu, a następną właśnie do Tel Awiwu. Jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy to nastąpi, ale na pewno w przyszłym roku.

Najczęściej czytane