• Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
wtorek, 05 grudzień 2017 08:12

Mikołaj z orszakiem

Napisał 
Mikołaj z orszakiem fot. Parafia św. Mikołaja w Lublinie

Już po raz czwarty młodsi i starsi będą mogli pójść w orszaku św. Mikołaja. Wydarzenie organizuje lubelska parafia na Czwartku, ale będzie miało ono również swój świdnicki akcent.

Idea Orszaku Świętego Mikołaja narodziła się w Lublinie cztery lata temu. Jak tłumaczą organizatorzy, chodziło o „przybliżenie mieszkańcom sylwetki niekomercyjnego Świętego”. Za powrót do dawnych tradycji i przypomnienie, że św. Mikołaj to wcale nie potężnych rozmiarów starszy pan z brodą i w czerwonym ubraniu, zabrała się lubelska parafia na Czwartku, której patronuje właśnie św. Mikołaj. Wydarzenie od początku spotkało się z ogromnym uznaniem wśród mieszkańców Lublina. W minionym roku wzięło w nim udział kilka tysięcy osób.

Tegoroczny orszak został zaplanowany na 9 grudnia, ale poprzedzi go wiele innych wydarzeń. Już w najbliższą sobotę organizatorzy zapraszają do kościoła pw. Świętego Mikołaja w Lublinie na godz. 17.00 na modlitwę różańcową i mszę świętą. Tuż po niej swoje świadectwo przedstawi Jan Budziaszek z zespołu „Skaldowie”. W środę 6 grudnia, w imieniny patrona, w parafii Św. Mikołaja odbędzie się odpust. Mszę świętą o godz. 18.00 odprawi ks. bp Mieczysław Cisło, natomiast jej oprawę przygotowuje archidiecezjalny chór chłopięco – męski „Pueri Cantores Lublinenses”.

W czwartek od godz. 18.00 uroczystości przeniosą się do Filharmonii Lubelskiej. Organizatorzy zaplanowali finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży, występ świdniczanki Moniki Kowalczyk z zespołem, wystawę prac plastycznych i aukcję charytatywną na rzecz ratowania kościoła parafialnego na Czwartku. W drugiej części został przewidziany koncert symfoniczny „Z sercem do serca” w wykonaniu zespołu smyczkowego Ladies Quartet i 150 chórzystów z Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska regionu lubelskiego.

Najwięcej będzie się działo 9 grudnia na Starym Mieście w Lublinie. Równo w południe Orszak św. Mikołaja zostanie uroczyście otwarty. Wystąpi góralski zespół z Zakopanego, dzieci obejrzą spektakl teatralny o życiu i działalności św. Mikołaja w wykonaniu Teatru Panopticum. Nie zabraknie także koncertu dziecięcej orkiestry dętej z Szastarki i wspólnego śpiewania najnowszego hitu o Świętym. Godzinę później, po błogosławieństwie ks. abpa Stanisława Budzika barwny korowód ruszy w kierunku pl. Kościelnego na Czwartku. Na miejscu, na uczestników czeka spotkanie ze św. Mikołajem, występy zespołów, konkursy i animacje. Główny bohater wydarzenia zostanie również zważony, a każdy uczestnik orszaku otrzyma prezent. Organizatorzy zachęcają do przebrania się za św. Mikołaja i przynoszenia drobnych monet, które trafią do potrzebujących.

W organizację wydarzenia w tym roku włączyła się również świdnicka organizacja Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych „Lider Forum”.

- Zachęcamy wszystkich do udziału. Warto przyjechać i zobaczyć jak orszak wygląda, tym bardziej że w programie jest wiele atrakcji - mówi Józef Drozd, prezes stowarzyszenia. - Dodatkowo wydarzenie będzie miało jeszcze jeden wymiar, w tym roku prezent od orszaku otrzyma również jedna ze świdnickich instytucji zajmująca się dziećmi.

Najczęściej czytane