• Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
piątek, 17 listopad 2017 08:18

Czytelnia jak nowa

Napisała 

Nowe stanowiska komputerowe, telewizor, wkrótce konsole Play Station, tablety, zmienione nie do poznania pomieszczenia. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna kończy realizację projektu „Mediastrefa - czytelnia multimedialna”, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował 100 tys. zł.

- Próbujemy nadążać za duchem czasu, który odmienia również oblicza bibliotek. Idziemy w kierunku elektronizacji części zbiorów. Udostępniamy audiobooki oraz e-booki. W celu obniżenia kosztów, w ich zdobywaniu współpracujemy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie. Staramy się o kolekcje filmów, nagrań muzycznych, gier komputerowych oraz planszowych, „czytaka” dla osób niedowidzących i niewidomych. Chcemy zawalczyć o młodych czytelników, dla których nowoczesne nośniki informacji są już czymś powszednim. Liczymy na to, że czekając w kolejce do konsoli, sięgnie po książkę czy gazetę. Kolejnym pomysłem jest stworzenie czegoś na kształt filmowego klubu dyskusyjnego, ponieważ okazuje się, że jest grupa kinomanów, chcących podzielić się z innymi wrażeniami z obejrzanego filmu - mówi Mirosław Król, dyrektor MPBP.

Przed zakupem nowego sprzętu, dokonano gruntownego remontu bibliotecznej czytelni. Na ścianach pojawiły się fototapety ze świdnickimi motywami, zrobiło się przytulniej, bardziej kameralnie. Stoliki są mniejsze, można przy nich posiedzieć w wygodnych fotelach. Szefostwo placówki myśli także o urządzeniu czytelni dla dzieci.

- Nie sądzę, żeby książka drukowana na papierze była skazana na niebyt. Wciąż są ludzie, którzy za jej pośrednictwem będą chcieli zdobywać wiedzę czy zapoznawać się z literaturą. Ewidentnie brakuje nam już przestrzeni. Rozglądamy się za nowymi pomieszczeniami, które pozwoliłyby szerzej rozwinąć skrzydła. Pewne możliwości rysują się w związku z reorganizacją placówek oświatowych, ale to przyszłość - tłumaczy M. Król.

jmr

Najczęściej czytane