• Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
poniedziałek, 13 listopad 2017 12:00

(Nie)korzystna oferta?

Napisała 

Do naszych drzwi coraz częściej pukają handlowcy, proponujący podpisanie umowy na dystrybucję energii elektrycznej. Obiecują, że usługa będzie tańsza i lepsza od tej, z której obecnie korzystają świdniczanie.

Na jednym z portali społecznościowych pojawiły się wpisy, przestrzegające przed sprzedawcami energii elektrycznej, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się w Świdniku. Mieszkańcy informują o osobach, podających się za pracowników PGE i proponujących zmianę taryfy albo warunków umowy.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami spółki, by zapytać, czy prowadzi obecnie taką formę sprzedaży.

- Polska Grupa Energetyczna nie wysyła pracowników, żeby odwiedzali klientów w domach. W sprawie zmiany usług należy kontaktować się z nami poprzez najbliższe Biuro Obsługi Klienta lub infolinię PGE Contact Center (422 222 222) - komentuje Mariusz Majewski, rzecznik prasowy PGE Obrót.

Jak przestrzega, proponowana oferta może wydać się atrakcyjna, ponieważ cena za energię jest niższa niż rzeczywista. Nowe warunki mogą jednak kryć niekorzystne zapisy, dotyczące wysokich kosztów, w przypadku spóźnienia się z płatnością, opłat handlowych oraz dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie zdrowotne.

Informacje o podobnych incydentach doszły też do świdnickiej policji:

- Nie otrzymaliśmy dotąd oficjalnych zgłoszeń, jednak rozmawiałam z paniami, które dały się podejść i podpisały dokument na dostarczenie gazu i prądu z firmą o nazwie zbliżonej do PGE. Szybko się z niego wycofały. Apelujemy do mieszkańców, a zwłaszcza osób starszych, by czytały, co podpisują, prosiły o legitymację i potwierdzenie tożsamości. Takie firmy działają, legalnie. Są pośrednikami między klientem a dystrybutorem, ale warunki przez nie proponowane wcale nie są lepsze. Bądźmy ostrożni, kiedy coś podpisujemy i dokładnie to przeanalizujmy. Pamiętajmy też, że każdy ma prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy - informuje Elwira Domaradzka z KPP Świdnik.

O czym należy więc pamiętać, gdy niespodziewanie odwiedzi nas przedstawiciel handlowy? Przede wszystkim, by zapytać jaką firmę reprezentuje i potwierdzić jego tożsamość. Trzeba też dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy nie znalazły się w niej zapisy o dodatkowych kosztach oraz zapoznać się z warunkami jej rozwiązania. Każdy, kto podpisał umowę w domu, może z niej rezygnować w ciągu 14 dni od daty zawarcia. Wystarczy napisać oświadczenie o odstąpieniu i wysłać je na adres podany w dokumentach.
af

Najczęściej czytane