• Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 07 listopad 2017 10:14

Komunikacyjna rewolucja

Napisał 

Władze miejskie chcą wziąć pod uwagę przynajmniej część wniosków z ankiet wypełnianych przez mieszkańców. Oprócz zwiększenia częstotliwości, przede wszystkim linii 55, szykuje się jeszcze jedna wielka zmiana. Jeszcze w tym tygodniu, radni z Lublina będą głosować w sprawie bezpłatnej komunikacji dla uczniów. Jeśli ją wprowadzą u siebie, również młodzi świdniczanie pojadą za darmo.

W 2012 roku, kiedy podjęto decyzję o uruchomieniu komunikacji miejskiej z Lublinem, dofinansowanie jednej linii nocnej wyniosło 60 tys. zł. Do roku 2017 zwiększyło się już do prawie 1mln zł i obejmuje w tej chwili również trzy linie dzienne. W przyszłym roku kwota przekroczy milion.

- Obecnie połączenie z Lublinem obsługują trzy linie: 5, 35 i 55. Najpopularniejsza z nich jest ta ostatnia - tłumaczy Jerzy Irsak, przewodniczący komisji strategii i rozwoju miasta RM, która zajmowała się funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. - Wszystkie wykonują 60 kursów dziennie.

Mieszkańcy z pomysłami

Autobusy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie wykonują 13 procent ogółu kursów do stolicy województwa. Aż 87 procent usług świadczy komunikacja prywatna. Przeprowadzona niedawno wśród świdniczan ankieta wykazała, że nie są oni z prywatnego transportu zadowoleni.

- Ludzie najbardziej narzekają na połączenia przez Zadębie. Zdezelowany tabor, niestosowanie się do rozkładów jazdy, niewykonywanie części kursów - mówił radny Marcin Dmowski. - Niestety, nie mamy żadnego wpływu na to, jak funkcjonuje komunikacja prywatna. Może dałoby się skierować przez Zadębie dodatkową linię miejską?

Komunikacja prywatna ma jednak jedną, zasadniczą zaletę – nie jest dotowana. W czasie rozmów z prywatnymi przewoźnikami, ci zgłaszają postulat: zapewnijcie nam pewność świadczenia usług przez 5 lat, a zmienimy tabor. Takiej deklaracji władze miasta nie są w stanie złożyć.

Kilka tygodni temu mieszkańcy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących komunikacji. Miały one posłużyć urzędnikom przy planowaniu zmian na przyszły rok. Zainteresowanie miejskim sondażem było ogromne. Przedstawiciele ratusza nadal je analizują, choć nawet po pobieżnym ich przejrzeniu, nasuwała się konkluzja, że potrzeba więcej kursów. Władze miasta tłumaczą, że taki wniosek do powstającego właśnie projektu budżetu na przyszły rok, zostanie złożony.

- Skupimy się na zwiększeniu liczby połączeń, głównie na linii 55. Większość osób wypełniających ankietę miało właśnie takie oczekiwania. Sygnalizowano również potrzebę dodatkowych kursów w dni wolne od pracy, głównie w sobotę i niedzielę - tłumaczy Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika.

Wiceszef miasta nie jest w stanie powiedzieć w tej chwili, ile uda się wygospodarować pieniędzy na zwiększenie ilości kursów. - Musimy poczekać z takimi decyzjami do połowy miesiąca - tłumaczy.

Uczniowie z mega ulgą

Dlaczego? Ponieważ władze Lublina planują wprowadzić bezpłatne bilety dla młodzieży do 15, a nawet 21 lat. Rozstrzygną to radni Lublina podczas najbliższej sesji planowanej na 10 listopada.

- Czekamy na wyniki głosowania. Oczywiście podjęcie uchwały przez radnych Lublina nie powoduje automatycznego obowiązywania jej również u nas. Natomiast trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby uczniowie ze Świdnika nie mogli z takiej możliwości korzystać. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z naszymi radnymi i wiemy, że oni również taki pomysł popierają - tłumaczy Andrzej Radek.

Spowoduje to jednak obciążenie dla budżetu. - Na razie nie wiemy jeszcze jaka to będzie kwota. Musimy przeprowadzić dokładne wyliczenia - mówi zastępca burmistrza.

W tej chwili trudno o nie, ponieważ lubelscy radni będą zajmować się dwoma projektami uchwał: prezydencką, gwarantującą bezpłatny przejazd dla uczniów do 15 roku życia i grupy radnych obejmującą osoby do 21 lat.

jmr

Najczęściej czytane