Kusocińskiego z pozwoleniem - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 05 listopad 2017 09:07

Kusocińskiego z pozwoleniem

Napisał 

W ciągu dwóch miesięcy właściciele otrzymają wyceny swoich działek. W przyszłym roku budowa będzie mogła ruszyć. W połowie kolejnego, droga może być już gotowa. Przy przekazywaniu dobrej wiadomości nie zabrakło jednak zgrzytów.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej zostało podpisane przez starostę świdnickiego w poniedziałek, w obecności wicemarszałka Grzegorza Kapusty.

- Myślę, że dla nas wszystkich jest to niezwykle ważna inwestycja. Mamy świadomość, że rozwój portu lotniczego w tym miejscu jest dla nas bardzo istotny. Tym bardziej, że jesteśmy coraz bliżej 400 tys. odprawionych pasażerów rocznie - mówił Grzegorz Kapusta - Ta inwestycja jest jedną z dziesięciu w ramach ZIT na które wygospodarowaliśmy blisko 400 mln zł.

Co podpisanie ZRID oznacza dla ul. Kusocińskiego? Przede wszystkim to, że na własność powiatu przejdzie blisko 200 działek, które znajdą się pod przyszłą drogą czy chodnikami. Ich właściciele mają w ciągu 60 dni otrzymać decyzje o przejęciu działek i ich wycenę. Jeśli się z nią nie zgodzą, będą mogli się odwołać. Natomiast, jeśli od tego czasu zdecydują się na przekazanie swoich nieruchomości w ciągu miesiąca, będą mogli liczyć na dodatkowe 5 proc. do przedstawionej wyceny.

- To długo oczekiwana inwestycja. Dzięki niej Świdnik będzie skomunikowany od drogi S17 do centrum miasta - mówił Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. - Myślę, że pozwoli to ulepszyć połączenia drogowe całego powiatu i województwa.

W tzw. międzyczasie do Urzędu Miasta w Świdniku ma trafić dokumentacja budowy blisko 2 kilometrów ul. Kusocińskiego. Powstaną w jej ciągu nowe skrzyżowania, rondo, chodniki, oświetlenie i odwodnienie. Zgodnie z szacunkami powiatu wykup działek ma pochłonąć ok. 4,5 mln zł. Większość tej kwoty, bo 2,8 mln zł, będzie pochodzić z budżetu miasta, resztę, czyli 1,7 mln zł, dołoży powiat.

Inaczej przedstawia się sytuacja z pieniędzmi na budowę ul. Kusocińskiego. Inwestycja została wyceniona na 28 mln zł. Z tego około 17 mln zł będzie stanowiła dotacja unijna. Pozyskało ją miasto w ramach pieniędzy zarezerwowanych dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ratusz będzie musiał również dołożyć 11 mln zł wkładu własnego. O tym, kto sfinansuje planowaną drogę, informowały na spotkaniu z wicemarszałkiem województwa, władze powiatu. Dlaczego? Ponieważ na podpisanie ZRID nie zostali zaproszeni przedstawiciele miasta.

- W tej chwili nie mamy ani dokumentacji tej inwestycji, ani informacji, że ZRID został podpisany - mówił w poniedziałek Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Przedstawiciele powiatu zapewniali, że dokumentacja trafi do ratusza „niezwłocznie”, choć dokładna data nie została podana. Według wstępnych szacunków, inwestycja będzie mogła ruszyć w przyszłym roku. Nowa droga powinna zostać oddana w 2019 roku.

kal