Nowe zatoki już wkrótce - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 03 listopad 2017 18:11

Nowe zatoki już wkrótce

Napisał 

Dwie nowe zatoki uliczne, które wkrótce zostaną wybudowane, z pewnością ucieszą świdniczan. Na pierwszą przy ul. Żwirki i Wigury, od dawna czekają pasażerowie busów. Druga, przy ul. Wyszyńskiego, odpowie na potrzeby rodziców, chcących bezpiecznie podwozić dzieci do Szkoły Podstawowej nr 5.

Przystanek do wysiadania przy ul. Żwirki i Wigury miał zostać wybudowany kilka lat temu. Tym bardziej, że zatokę po stronie ogrodów działkowych udało się wówczas bez większych problemów oddać do użytku. Opóźnienie powstało z dwóch powodów.

- Bardzo długo negocjowaliśmy z PKP kwestię udostępnienia fragmentu działki, potrzebnej do wybudowania zatoki - wyjaśnia Andrzej Radek, zastępca burmistrza. - Później pojawił się problem z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawcę. Teraz rozmowy z koleją wydają się zmierzać do satysfakcjonującego końca. Podobnie jest z wyłonieniem wykonawcy. Już wiemy, że zaprojektowaniem i budową zatoki zajmie się świdnickie Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek. W ten sposób realizujemy wniosek mieszkańców, którzy skarżyli się, że odległość między przystankami przy stadionie i nadleśnictwem jest zbyt duża do przejścia, zwłaszcza dla osób starszych.

Druga zatoka powstanie przy ul. Wyszyńskiego, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 5. Zapewni ona bezpieczeństwo i wygodę dzieciom dowożonym przez rodziców do szkoły. „Piątka” oferuje tylko jeden ciasny parking, przy ul. Jarzębinowej. Korzystają z niego nauczyciele, jak i rodzice, dlatego możliwości zaparkowania są tam mocno ograniczone. Zatoka przy ul. Wyszyńskiego rozwiązałaby problem.

- Kiedyś sceptycznie podchodziliśmy do budowania przyszkolnych parkingów - przyznał A. Radek. - Trzeba jednak przyznać, że w czasach, gdy samochód staje się podstawowym środkiem komunikacji, takie obiekty mają głębokie uzasadnienie.

- Obie inwestycje są na etapie przygotowań dokumentacyjnych. Wkrótce wejdą w fazę realizacji, Trudno ocenić, kiedy będą gotowe. Jeśli nie w tym roku, to na pewno na początku przyszłego - dodaje Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza do spraw rozwoju i inwestycji.

słs