400 tysięcy w zasięgu - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 02 listopad 2017 12:30

400 tysięcy w zasięgu

Napisał 
400 tysięcy w zasięgu fot. K. Wiśniewski / kaplus.pl

W październiku, z połączeń ze świdnickiego lotniska skorzystało o 251 pasażerów mniej niż we wrześniu. Mimo to, statystyki pokazują, że PLL utrzymuje kurs wznoszący.

W minionym miesiącu lotnisko obsłużyło 43048 pasażerów, czyli o blisko 28 procent więcej niż przed rokiem. Podobnie jest, jeśli chodzi o liczbę wykonanych operacji lotniczych. Było ich 483, tzn. o ponad 23 procent więcej niż w 2016 roku.

- To najlepszy w historii naszego lotniska październik, rekordowy zarówno pod względem liczby pasażerów, jak i liczby operacji lotniczych. Obecnie mamy sześciu przewoźników, w tym trzy największe tanie linie lotnicze w Europie - Ryanair, Wizz Air i easyJet - czego nie ma żadne inne lotnisko w Polsce. Mamy wiodącego przewoźnika z bazą i 8 kierunkami - Wizz Air, który liczymy na to, że w 2018 roku wygeneruje 64 proc. ruchu pasażerskiego - tłumaczy Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

W sezonie zimowym, port obsłuży ponad 50 lotów tygodniowo. Nowością będzie połączenie z Weroną, które zadebiutuje 23 grudnia. Do włoskiego miasta dolecimy z linią Small Planet Airlines.Ryanair utrzyma 4 loty tygodniowo do Londynu Stansted. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z rozkładu usunięty został Dublin, ale tylko na kilka miesięcy. Z liniami Wizz Air polecimy natomiast do Londynu, Tel Awiwu, Kijowa, Doncaster, Liverpoolu, Oslo, Sztokholmu i Eindhoven. Przewoźnik, operując na 8 trasach, będzie realizował do 25 lotów tygodniowo. Polskie Linie Lotnicze LOT, dwa razy w tygodniu, obsłużą połączenie ze Świdnika do Tel Awiwu. EasyJet, również dwa razy w tygodniu, zaproponuje loty do Mediolanu, z przewoźnikiem BMI regional polecimy codziennie do Monachium.

Lokalizacja lotniska dla regionu w naszym mieście okazała się sukcesem. Coraz większy ruch pasażerski i obecność kolejnych przewoźników potwierdza potencjał lotniska i regionu. Korzysta na tym również nasze miasto, które w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska zlokalizowało Strefę Aktywności Gospodarczej - mówi Waldemar Jakson, burmistrz miasta.

Pod koniec roku lotnisko powinno zapisać na swoim koncie około 400 tysięcy obsłużonych pasażerów.