Święto białoruskich Polaków - Świdnik - wysokich lotów

środa, 01 listopad 2017 09:57

Święto białoruskich Polaków

Napisał 

Świdniccy radni: Aleksander Suski, Stanisław Kubiniec i Kazimierz Bachanek uczestniczyli w Dniu Polskiej Kultury, który odbył się 21 października, w Raduniu na Białorusi.

- Raduń jest silnym ośrodkiem polskości, w ogromnej większości zamieszkałym przez naszych rodaków. Dlatego też nie zdziwiła nas duża liczba zespołów kultywujących rodzimy język, sztukę i tradycję – mówi Aleksander Suski.

Od 15 lat na dwutygodniowy, letni wypoczynek przyjeżdżają do Świdnika grupy polskich dzieci i młodzieży z Białorusi, które zwiedzają Lubelszczyznę i integrują się ze swoimi świdnickimi opiekunami, goszczącymi je w tym czasie w swoich domach. W 2016 roku, wspólnie z rówieśnikami ze Świdnika uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przyjazdy organizuje od wielu lat Halina Żegzdyń, niezmordowana działaczka Związku Polaków na Białorusi.

- W czasie pobytu w Raduniu wręczyliśmy gospodarzom skierowane do nich przez burmistrza Waldemara Jaksona zaproszenie do udziału w przyszłorocznym Festiwalu Miast Partnerskich – dodaje A. Suski. - Najprawdopodobniej zawita do nas 40-osobowa grupa, która zaprezentuje dorobek artystyczny regionu.

Gośćmi zorganizowanego przez Oddział ZPB w Raduniu święta polskiej kultury byli również przedstawiciele centrali ZPB z Grodna oraz Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Zarząd Główny ZPB reprezentowała prezes organizacji Andżelika Borys, której towarzyszyli: wiceprezes ZPB Marek Zaniewski oraz członkowie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Andrzej Poczobut. Z ramienia polskiej placówki konsularnej był obecny konsul Andrzej Raczkowski.

jmr