• rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
czwartek, 26 październik 2017 14:45

Honorowy tytuł dla bohaterki

Napisała 

Świdnicka młodzież, po raz kolejny, miała okazję spotkać się z byłymi więźniarkami obozu dla kobiet w Ravensbrück. Alicja Gawlikowska, Marianna Bogusz i Wanda Rosiewicz przybyły do naszego miasta na zaproszenie uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, którzy realizują ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć…”.

Uroczystość wiązała się z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnik śp. Stanisławie Śledziejowskiej-Osiczko (więcej o więźniarce KL Ravensbrück, która tuż przed wybuchem II wojny światowej mieszkała w Adampolu - W TYM ARTYKULE). Decyzję taką podjęli radni, podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Uchwałę odczytał dzisiaj Janusz Królik, przewodniczący RM. Akt nadania tytułu odebrała Katarzyna Mądrachowska, koordynatorka projektu z II LO.

- Wśród Honorowych Obywateli Świdnika znajduje się również Wanda Półtawska, która także była więźniarką Ravensbrück. Rada postanowiła nadać te tytuły, bo traktujemy panie jak bohaterki. Podziwiamy nieustanną walkę o człowieczeństwo, jaką musiały stoczyć w obozie. Przypomnę także, że Stanisława Śledziejowska-Osiczko była mieszkanką Adampola, działała w Świdniku na niwie edukacyjnej - mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Publiczność, oprócz wysłuchania obozowych losów Alicji Gawlikowskiej, Marianny Bogusz i Wandy Rosiewicz, obejrzała film Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. „Za kratą są zielone drzewa”.  Na spotkaniu gościły również Barbara Oratowska, dyrektor lubelskiego Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” oraz Anna Klimowicz z IPN.

Wydarzenie zostało zrealizowane z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu „Nasze siedmiomilowe buty”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane