R. Dmowski patronem ulicy - Świdnik - wysokich lotów

czwartek, 26 październik 2017 12:13

R. Dmowski patronem ulicy

Napisał 

W środę, na sesji Rady Miasta, nadano nazwę kolejnej ulicy. Jest nią droga łącząca ulicę Sosnową z Kard. S. Wyszyńskiego, na wysokości wejścia na cmentarz parafialny. Jej patronem został Roman Dmowski.

Świdnik rozrasta się w tej chwili przede wszystkim w kierunku wschodnim i południowym. Przybywa nowych bloków i osiedli domków jednorodzinnych. Budynki wyrastają również od strony ekspresowej „siedemnastki”. Co za tym idzie, na terenie miasta przybywa także nowych dróg. Jedna z nich powstaje między ul. Sosnową i Kard. S. Wyszyńskiego, równolegle do ul. Widokowej.

- Mieszkańcy, którzy osiedlają się przy tej ulicy występują o nadanie adresów - mówi Magdalena Kurowska, naczelnik wydziału mienia komunalnego w Urzędzie Miasta. - Nie chcemy im przypisywać numerów od ul. Sosnowej, ponieważ ich droga i tak w przyszłości zostanie nazwana.

Przedstawiciele wydziału wystąpili więc z wnioskiem, żeby ulicy nadać patrona od razu. Jako kandydat został zgłoszony Roman Dmowski. Autorem tego pomysłu jest burmistrz Waldemar Jakson.

- Mówimy o wybitnym polityku i mężu stanu, jednym z sygnatariuszy traktatu pokojowego w Wersalu - tłumaczy burmistrz Świdnika.

Po marszałku Józefie Piłsudskim jest drugim, spośród polityków kreujących polską państwowość okresu międzywojennego, którzy zostali w ostatnim czasie patronami świdnickich ulic.  Ul. Dmowskiego jest na razie wąską, polną drogą, jednak zdobyty właśnie patron nadaje jej zupełnie nowego znaczenia. Radny Andrzej Kaciuczyk, jeszcze przed głosowaniem, które było jedynie formalnością, podkreślił, że nadanie ulicy im. Romana Dmowskiego to bardzo dobra decyzja na progu roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

jmr