• rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
czwartek, 19 październik 2017 15:03

Miliony dla średnich miast

Napisał 

Po około 10 mln zł otrzymają miasta powiatowe ze środków unijnych. Pieniądze będą wykorzystywać na rewitalizację i nie będą musiały o nie walczyć w konkursach. Nabór wniosków ruszy w listopadzie. O startującym niebawem programie rozmawiali dziś, w Świdniku, burmistrzowie 15 miast z całego regionu.

Pomysł wydzielenia specjalnej puli środków unijnych dla miast powiatowych pojawił się w 2013 roku. O zarezerwowanie pieniędzy dla średnich metropolii z całego regionu zabiegał ówczesny radny sejmiku Artur Soboń i burmistrz Waldemar Jakson. Pomysł samorządowców wsparł także marszałek województwa Krzysztof Hetman.

- Miasta powiatowe też są lokalnymi motorami rozwoju, a nie było dla nich specjalnych preferencji w funduszach unijnych. Duże metropolie mają swoje wydzielone środki, obszary wiejskie swoje. Dlatego po negocjacjach ustaliliśmy, że na programy rewitalizacyjne dla miast powiatowych będzie zarezerwowane po ok. 10 mln zł – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

W tej chwili cała procedura jest już na finiszu. W czwartek, w Świdniku, spotkali się burmistrzowie z 15 miast powiatowych z Lubelszczyzny. W rozmowach uczestniczyli także marszałek województwa Sławomir Sosnowski i poseł Artur Soboń. Marszałek podkreślał, że wydzielona pula pieniędzy dla miast powiatowych jest rozwiązaniem unikalnym.

- W tej chwili wypracowujemy model całego programu, natomiast po jego realizacji będziemy mieć coś swojego, lubelskiego. Inni będą mogli później wykorzystywać zastosowany przez nas mechanizm wsparcia miast powiatowych – tłumaczył Sławomir Sosnowski.

Rozmowy włodarzy miast powiatowych były burzliwe, bo zbliża się termin składania wniosków o unijne miliony.

- 13 listopada będzie ogłoszony nabór wniosków na programy rewitalizacji. Dokumenty, ale również samorządy, są już przygotowane. Wszyscy chcą jak najszybciej ruszyć ze swoimi projektami. Uruchomienie programu ma ogromne znaczenie, bo o ile dotąd były pieniądze dla stolicy województwa i kilku dużych subregionów, to teraz mamy również dedykowane środki unijne dla miast powiatowych – mówił Artur Soboń.

Wszystkie samorządy działają na podstawie porozumienia i wspólnie walczyły o specjalne środki.

- Burmistrzowie są z różnych opcji politycznych, ale w tym przypadku nie to miało znaczenie, ale fakt, że wszystkie otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych – dodał Artur Soboń.

W puli przeznaczonej dla nich znalazło się ostatecznie ok. 150 mln zł. Pieniądze będą dzielone równo między poszczególne miasta, co oznacza, że każde z nich może liczyć na ok. 10 mln zł. Środki zostaną wydane na programy rewitalizacyjne. Zostały w nich zapisane przedsięwzięcia zgłoszone wcześniej przez miasta, ale również inne instytucje znajdujące się na ich terenie. W świdnickim programie jest m.in. budowa obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej, odnowienie pl. Konstytucji 3 maja, przebudowa targowiska, a także projekty zgłoszone przez Spółdzielnie Mieszkaniową czy Państwową Straż Pożarną.

kal

Najczęściej czytane