Podróżowanie w liczbach - Świdnik - wysokich lotów

środa, 18 październik 2017 14:12

Podróżowanie w liczbach

Napisała 

Port Lotniczy Lublin opublikował raport „Barometr Lotniczy, czyli jak i gdzie latają Polacy?”. Dokument odpowiada, między innymi, na pytania o to, jak często podróżują lubelacy, w jakim celu, dokąd i ile średnio wydajemy na przelot. Dla porównania, w ankiecie zestawiono także ogólnopolskie dane.

- Informacje zbierane są od początku działalności lotniska, a badanie prowadzone od 6 sezonów lotniczych. Ankietę wypełniło już ponad 18 tys. osób. Wyniki są przez nas bardzo dokładnie analizowane. Oceniamy, na przykład potrzeby w zakresie podróży oraz charakterystykę ruchu lotniczego. Korzystamy przy tym z opracowanej na własne potrzeby metodologii badania - mówi Piotr Artymowski z firmy CE Communication, która opracowała raport na zlecenie PLL.

Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, tylko w pierwszym kwartale 2017 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 7,5 mln pasażerów. Sam PLL zakłada, że pod koniec roku liczba korzystających z jego usług może przekroczyć nawet 400 tys. osób.

Samoloty są coraz częściej wybieranym środkiem transportu. Z raportu wynika, że 40% Polaków podróżuje nimi raz do roku, niewiele mniej, bo 36% dwa razy. Najchętniej latają osoby w wieku 18-24 lat, które chcą wypocząć poza granicami naszego kraju. Na biznesowe wyjazdy wskazuje 7% respondentów, a 13% lata równie często w obu celach.

Z kim latamy najchętniej?

Lubelacy zabierają ze sobą w podróż jedną lub dwie osoby. Co czwarty zapytany lata w towarzystwie trzech lub czterech osób, a 15% samotnie. Podobnie wyglądają ogólnopolskie statystyki. Aż 67% Polakom w samolocie towarzyszy jeden lub dwóch znajomych, a 14% podróżuje samotnie. Warto zwrócić uwagę, że mężczyźni częściej latają bez towarzystwa (19%), niż kobiety (8%).

Ile wydajemy na bilety?

Wśród osób latających z Portu Lotniczego Lublin aż 43% respondentów podaje, że na podróż nie wydaje więcej niż 500 zł na osobę. Co czwarta płaci od 501 do 750 zł. Lubelscy podróżnicy nie różnią się w tej kwestii od mieszkańców pozostałych rejonów kraju. Prawie połowa Polaków płaci za bilet oraz koszty dojazdu na lotnisko nie więcej niż tysiąc złotych.

Jakie kierunki wybieramy?

Na szczycie listy najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców Lubelszczyzny krajów znajduje się Wielka Brytania, Skandynawia oraz kraje Beneluksu, głównie Holandia i Belgia. Podobne preferencje mają Polacy latający z innych portów. W ich wypadku na czoło wysuwają się Wielka Brytania, Hiszpania oraz Grecja. Pytani o wymarzone cele podróży, wskazujemy Hiszpanię i Portugalię, a także kraje spoza Europy.

- Zgromadzone dane stanowią podstawę do budowania ofert dla przewoźników, która będzie odpowiadać planom i możliwościom mieszkańców naszego regionu. "Barometr Lotniczy, czyli jak i gdzie latają Polacy" , to również publikacja o wartości promocyjnej, która odpowiednio pozycjonuje działalność Portu Lotniczego Lublin na krajowym i międzynarodowym rynku lotniczym - dodaje Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

af