Gigant wybuduje baseny? - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 15 październik 2017 14:48

Gigant wybuduje baseny?

Napisała 

Decyzja zapadła. Wielomilionowe zamówienie na budowę kompleksu otwartych i zamkniętych pływalni zostanie udzielone z wolnej ręki. Do złożenia oferty została zaproszona firma Skanska. Urzędnicy liczą na doświadczenie giganta w branży, który ma na swoim koncie już 32 podobne inwestycje.

Pierwszy przetarg na jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji nie przyniósł rozwiązania. Do ratusza nie wpłynęła żadna oferta. Urzędnicy rozpoczęli więc poszukiwanie firm, którym mogliby udzielić zamówienia z wolnej ręki.

Pod uwagę brali pięć dużych przedsiębiorstw: Warbud, Skanska, Moris Polska, Strabag i Erbud, a także kilka mniejszych. - Są to firmy specjalizujące się w budowie obiektów basenowych - mówiła Justyna Harasymiuk, naczelnik wydziału inwestycji i zamówień publicznych w świdnickim ratuszu.

Po rozmowach z przedsiębiorcami, do złożenia oferty została wytypowana firma Skanska. Przedstawiciele urzędu tłumaczą, że w jej przypadku przeważyło doświadczenie. Gigant budowlany ma na swoim koncie 32 duże obiekty basenowe. W środę, na stronie Urzędu Miasta, została opublikowana informacja o zamiarze zawarcia umowy z wolnej ręki właśnie z tą firmą.

- Takie rozwiązanie pozwoli nam przede wszystkim skrócić procedury - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - Wiemy, że nowe baseny są w mieście bardzo potrzebne i mieszkańcy na nie czekają. Mamy nadzieję, że umowę uda się podpisać jak najszybciej i wykonawca będzie mógł przystąpić do pracy.

Wartość zamówienia została wyceniona na blisko 29 mln zł. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że firma zobowiązała się do zachowania terminu wyznaczonego w pierwszym przetargu. To z kolei oznacza, że świdniczanie mogliby korzystać z otwartych i zamkniętych pływalni już w czerwcu 2019 roku.

Zanim jednak na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt, zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu nowej inwestycji. W ciągu półtora roku, na terenie między ul. Fabryczną i al. Lotników Polskich, powinien powstać obiekt składający się z kilku krytych basenów z saunami, zapleczem i salami ćwiczeń. Drugą częścią kompleksu będą pływalnie „pod chmurką”, wyposażone w wiele wodnych atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców. Kompleks będą dopełniać powstające właśnie korty tenisowe, a także hala widowiskowo – sportowa, która ma pomieścić na widowni ponad tysiąc osób. Ostatnim elementem będzie zielony park, zlokalizowany wokół nowych obiektów.

kal