• Repertuar
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • SH
 • Zdrowy Świdnik
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • rodzinka
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Idzie sobie Grześ...
poniedziałek, 09 październik 2017 14:00

Tak zdecydowali świdniczanie

Napisał 

Wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane w ramach 3. edycji świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przyszłoroczna lista zadań i inwestycji zwiększy się o 15 pozycji.

Dzisiaj, działający w Urzędzie Miasta zespół do spraw budżetu ogłosił wyniki głosowania mieszkańców naszego miasta, które zostało zakończone 2 października. Do realizacji zakwalifikowano 15 projektów. Dwa z nich znalazły się na liście pomimo, że inne cieszyły się większą popularnością. Były jednak dużo droższe, a ograniczenie stanowiła kwota 1 mln zł, jaką zarezerwowano na przyszłoroczne przedsięwzięcia związane z budżetem obywatelskim. Projekty: Escape Room oparty na historii Świdnika i TRENAŻ do nauki jazdy na jednym kole uzupełniły te kwotę.

Na wszystkie projekty oddano łącznie 11280 głosów. Na kartach papierowych głosowało 3694 osób, internetowo - 1531. Łącznie daje to liczbę 5225 mieszkańców Świdnika, biorących udział w wyborze projektów do budżetu obywatelskiego i frekwencję na poziomie 14,11%.

- Najaktywniejsze były osoby w wieku 25-50 lat, które oddały 55.60% ogółu głosów - mówi Bartłomiej Pejo, wiceprzewodniczący zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. - 36,83% głosów pochodziło od świdniczan powyżej 50 roku życia, 9,45% od mieszkańców w przedziale wiekowym 18-24 lata. Najmniej aktywne były osoby poniżej 18 roku życia, które oddały tylko 3,12% wszystkich głosów. Kształtowanie budżetu leżało bardziej na sercu paniom. Oddały one 60,13% wszystkich głosów, podczas gdy panowie 39,87%.

Największym poparciem cieszył się projekt „Zielone tarasy - miejscem rekreacji i integracji mieszkańców Świdnika” (1587 głosów ważnych), zakładający wykonanie nowego tarasu naziemnego i remont tarasu na I piętrze budynku, stanowiącego jednocześnie zadaszenie sali rehabilitacyjnej przy ul. Kościuszki 8.

Do projektów, które także zostaną zrealizowane należą:

 • „Interaktywne analityczne laboratorium chemiczne” - Projekt zakłada wyposażenie ZSO nr 1 w profesjonalną pracownię-laboratorium chemiczne. Ma ono służyć uczniom i mieszkańcom Świdnika zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i otwartych eventów naukowych.
 • „Pomagajka” - Projekt specjalistyczny, skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz treningu umiejętności społecznych i konsultacji fizjoterapeutycznych.
 • „Bezpieczne Parkingi dla motocykli i rowerów” - W Świdniku zarejestrowanych jest ponad 2100 motocykli i motorowerów, a wszystko wskazuje na to, że ilość ta będzie rosła każdego roku.
 • „Na dobry początek III” - Projekt specjalistyczny skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej.
 • „Mały Świat” - Projekt specjalistyczny, ma na celu objęcie diagnozą funkcjonalną oraz indywidualną terapią pedagogiczną z elementami logopedii najmłodszych mieszkańców Świdnika.
 • „AKTYWNE MALUCHY – budowa boiska sportowo-rekreacyjnego dla młodszych dzieci” - Budowa stacjonarnego, wielofunkcyjnego boiska sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego głównie dla młodszych dzieci (klasy 0-III). Jeden obiekt może zapewnić różne, powiązane ze sobą funkcje, np.: boiska sportowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna.
 • „Świdnicka Noc Kultury” - Jedna krótka noc, a wiele wydarzeń kulturalnych, w różnych miejscach naszego miasta: od instytucji kultury, przez kawiarnie i puby, po galerie handlowe i sceny plenerowe. Wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • „Strefy aktywności” - Budowa infrastruktury zewnętrznej przewidzianej w projekcie pozwoli osobom w różnym wieku wybierać różne formy ruchu.
 • „Słoneczny plac” - Projekt zakłada wybudowanie od podstaw placu zabaw na działce przy ul. Klonowej, pomiędzy kościołem pw. Św. Kingi, a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24. Będzie on wyposażony w nowoczesne i bezpieczne urządzenia.
 • „DAJMY IM SZANSĘ - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” - Projekt przeznaczony jest dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych.
 • „Letnie potańcówki” - Cykl imprez tanecznych dla mieszkańców Świdnika, w każdy czwartek m-ca lipca i sierpnia 2018 r.
 • „A z teatrem nam po drodze” - Edukacja teatralno-literacka. Projekt ma na celu propagowanie idei teatru w środowisku lokalnym, wśród młodzieży i osób dorosłych, w oparciu o autorski spektakl inspirowany twórczością Antoniego Czechowa (przygotowany przez świdniczan).
 • „Escape Room oparty na historii Świdnika” - Świdnicki Escape Room to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz promocję naszego miasta.
 • „TRENAŻ do nauki jazdy na jednym kole” - Wykonanie toru do nauki jazdy na monocyklu.

Wyniki głosowania do pobrania poniżej.

Najczęściej czytane

 • DSC_0622
 • mural-6
 • mural-5
 • DSC_0611
 • dsc_0043
 • dsc_0586
 • DSC_0579
 • mural-1
 • DSC_0586
 • DSC_0645
 • mural-4