• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 04 październik 2017 16:50

25 lat służby mieszkańcom

Napisała 

Każdego dnia dbają o przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo w mieście. Prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Świdnicka Straż Miejska, która powstała w 1992 roku, jest jedną z najstarszych w kraju. Dziś obchodziła swoje 25-lecie.

Uroczystości poprzedziło spotkanie mieszkańców z Mariuszem Sokołowskim, byłym rzecznikiem komendanta głównego policji. Inspektor rozmawiał ze świdniczanami o tym, jak działają przestępcy i radził, co zrobić, by nie stać się ich ofiarą.

Oficjalną część jubileuszu rozpoczęto od nagrodzenia strażników. Za wzorowe wypełnianie obowiązków, przejawianie inicjatywy w codziennej służbie oraz doskonalenie kwalifikacji awansowano na stanowiska: st. insp. Justynę Kołb-Sielecką, st. insp. Marcina Szkudzińskiego, mł. spec. Michała Wymiatała oraz st. straż. Rafała Filipka.

Medale Bene Merenti Civitati („Dobrze zasłużeni dla miasta Świdnika”), za 25 lat służby mieszkańcom, z rąk burmistrza Waldemara Jaksona i przewodniczącego RM Janusza Królika, otrzymali: st. insp. Ryszard Borowiec, st. insp. Andrzej Gumienniak, st. insp. Robert Hermanowski, st. insp. Stanisław Wierzchoń, st. insp. Marek Kamieniobrocki oraz st. insp. Andrzej Łysiak.

- Świdnik jest jednym z najszybciej rozwijających się miast województwa lubelskiego. Wraz z nim, rozwija się również Straż Miejska, która jest jego niezbędną i integralną częścią. Bardzo szybko przystosowała się do nowych wyzwań i dziś jest obecna w każdym segmencie działań miasta. Jako jedni z pierwszych na Lubelszczyźnie wprowadziliśmy monitoring terenu. To w Świdniku zainicjowano wspólne patrole strażników i policjantów. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom SM za to, że są jednym z głównych filarów bezpieczeństwa naszej społeczności - mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Życzenia kolejnych lat służby i sukcesów zawodowych złożyli również: przedstawiciele władz województwa, starostwa powiatowego, służb mundurowych, inspekcji, instytucji miejskich, radni, a także strażacy z innych miast Lubelszczyzny, dyrektorzy szkół i przedszkoli.

Posumowano także dotychczasową działalność Straży Miejskiej w Świdniku:

- Przez te wszystkie lata nasza służba bardzo się zmieniła, a to dzięki mieszkańcom, których potrzeby też są inne niż 25 lat temu - mówił Janusz Wójtowicz, komendant SM. - Strażnicy przestali być postrzegani jako wyłącznie wypisujące mandaty. Dziś zajmują się ochroną środowiska, uczeniem dzieci i młodzieży mądrych zachowań, dzięki którym unikną w przyszłości wykroczeń. Angażujemy się w działania szkół i przedszkoli, prowadząc zajęcia „Autochodzik”, „Bezpieczna droga do szkoły” oraz z zakresu edukacji rowerowej. Nie zapominamy także o seniorach. Organizujemy dla nich spotkania na temat bezpieczeństwa. Straż miejska to także monitoring, bezpieczne strefy wokół szkół i przejścia dla pieszych.

Spotkanie było również okazją dla strażników, by podziękować osobom, które wspierają ich służbę. Komendant Janusz Wójtowicz słowa uznania skierował do burmistrza Waldemara Jaksona, posła RP Artura Sobonia, komendanta policji Grzegorza Hołuba oraz radnego Andrzeja Bondosa. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert lubelskich muzyków oraz Weroniki Boczek, piosenkarki i autorki tekstów ze Świdnika. Goście mogli także skosztować urodzinowego tortu.

af

Najczęściej czytane