Wydrukuj tę stronę
środa, 04 październik 2017 09:22

Deszcz już niestraszny

Napisała 

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kolejnych elementów kolektora wód deszczowych. Cały system ma być gotowy do 2020 roku. W dokończeniu wielkiej inwestycji pomoże rekordowa dotacja, którą zdobyli przedstawiciele świdnickiego ratusza.

Przetarg na kolejny odcinek jest już ogłoszony. Tym razem chodzi o budowę dwóch fragmentów kolektora. Pierwszy z nich znajduje się w rejonie ul. Spadochroniarzy i Wyszyńskiego. Mowa o nieco ponad 470 metrowym fragmencie. Drugi, ok. 258 metrowy, będzie biegł w sąsiedztwie ul. Kusocińskiego i Krępieckiej. Przedstawiciele ratusza czekają na oferentów do 3 października. Wstępnie budowa obu odcinków została wyceniona na ok. 4,5 mln zł. Prawdopodobnie jednak nie obciąży ona w całości miejskiego budżetu. Urzędnikom z ratusza udało się właśnie pozyskać blisko 30 mln zł dofinansowania na dokończenie budowy całego systemu odprowadzania wód deszczowych.

- Będziemy się starali, żeby budowa również przewidzianego na ten rok odcinka, była dofinansowana ze środków unijnych - zaznacza Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. Budowa całego kolektora deszczowego to ogromne przedsięwzięcie wyceniona na ok. 40 mln zł. Inwestycja rozpoczęła się kilka lat temu i została podzielona na etapy. Część prac udało się już zrealizować. Do wybudowania zostały najdroższe elementy, czyli między innymi zbiornik retencyjny i oczyszczalnia odprowadzanych wód.

- Rozpoczniemy od budowy elementów najkosztowniejszych, na które bez dofinansowania być może w ogóle nie byłoby nas stać. Na początku powstanie zbiornik retencyjny, później oczyszczalnia odprowadzanych wód, a na koniec dobudujemy brakujące nitki samego kolektora - wymieniał Michał Piotrowicz.

Zgodnie z kosztorysem, brakujące elementy kolektora będą kosztować nieco ponad 34 mln zł, z tego ponad 29 mln zł to dofinansowanie unijne. Urzędnicy przewidują, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie 2020 roku cały kolektor wód deszczowych, łącznie z oczyszczalnią i zbiornikiem retencyjnym, będzie już gotowy.

kal